EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Yumurtanın Renginin Sarı veya Beyaz Olmasının Nedeni Nedir?

Yumurtanın Renginin Sarı veya Beyaz Olmasının Nedeni Nedir?

yumurta yumurta civciv

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurta yüksek besin değeriyle de önemlidir. Yumurtanın rengi ise ya beyaz yada sarıya yakın kahverengi tonlarındadır. Yumurtanın kabuğunun beyaz yada sarı olması içeriğini yada besin değerini etkilemez. Bu iki yumurta arasındaki tek fark kabuk rengidir. Peki herşeyi aynı olsada kabuk rengi yumurtalarda neden farklıdır?

Kabuk renginin farklılığı sadece tavuğun genetik yapısına bağlıdır. Tavuğun beslenmesi de dahil hiçbir şey kabuk renginde etkili değildir. Kahvrengi kabuk tavuğun yumurtanın oluşumu sırasında kabukta renk maddesi depolamasıyla oluşur. Tavuğun cinsi yumurtasının rengini belirler. Örneğin Leghorn cinsi tavuğun yumurtalarının kabuk rengi beyazırç bu tavuk cinsi kahverengi kabuklu yumurta vermez. Bu şekilde hangi tavuğun ne renk kabuklu yumurta vereceğini önceden bilmek mümkündür. Tavuğun cinsini ve o cinsin ne renk yumurta verdiğini önceden bilmiyo olsak bile tavuğa bakarakta bunu anlayabiliriz. Tavuğun kulak memesi beyazsa yumurtası beyaz, kırmızıysa yumurtası kahverengidir.

yumurta 1 yumurta sarı beyaz

Bir önceki yazımız olan Afrika’daki Kızların İskandinavya’dakilerden Daha Erken Ergenliğe Girme Sebebi Nedir? başlıklı makalemizde afrikalı kadın resimleri, afrikalı kızlar ve afrikalı kızlar resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.