EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Osmanlı Imparatorluğu’nun Irlanda’ya yardımı

Osmanlı Imparatorluğu’nun Irlanda’ya yardımı

www.ilgincseyler.net

Irlanda’nın geçim kaynağı olan patateslerin zehirlenmesi sonucu 1 milyon Irlandalı hayatını kaybetmiştir .Irlanda Ingilizler tarafından sömürülmekteydi. Irlanda halkının 1845’te yasadığı büyük açlık döneminde Osmanlı padişahı Sultan Abdulmecid Irlanda halkına 5000£ para yardımında bulunmak istedi. Fakat Ingiliz kralicesi Victoria bu yardımın 1000£ duşurulmesini istedi. Bunun uzerine Sultan Abdulmecid Irlanda’ya 4000£ değerindeki erzağı gemilerle gönderdi. Erzak yüklü gemiler Ingilizlerin izin vermemesi uzerine başkent Dublin limanına yanaşamadı. Gemiler yüklerini Kuzeyde bulunan Drogheda limanına boşaltmak zorunda kaldılar.


ottoman-ships-to-ireland

Irlanda halkı bu yardmdan dolayı, futbol klubü Drogheda United’ın armasında Türk bayrağındaki ay ve yıldız sembollerini kullanmıştır.


drogheda-united-logo

Drogheda’nın Irlanda haritasındaki yeri

drogheda_map

This post is about Turkish sultan’s donation of food to Ireland during the Great Famine. This story is a movie under development process.


Bir önceki yazımız olan Bir dakika neden 60 saniyedir? başlıklı makalemizde 360 derece nedir, 60 dakika kaç saattir ve 60 dakika kaç saniye hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.