Etiket: dünya

Uzayda da Yönlerden Yararlanabilirmiyiz?

pusula       yönler 1

Yön kavramı hayatımızda büyük bir yer kağlar. mimari tarzlardan , saat hesaplamalarına bir yeri bulmamızı sağlayacak adres tariflerine kadar pek çok konuda yönlerden yararlanılır. Hatta rüzgarlar bile estikleri yöne doğru sınıflandırılırlar.
Dünyada yönümüzü belirlerken yeryüzüne göre ayarlarız. dünyanın kutupları göz önüne alınarak  kuzey ve güney , güneşin doğuş batış yerlerine göre de doğu ve batı olarak adlandırırız.
Uzayda da yönlerden bahsedebiliriz. Tabi uzayda bunu dünyaya göre değil seçilen gök cismine göre aşağı  yukarı , sağa sola , vss gibi yönleri sınıflandırabiliriz.

yönler   yönlerr

Ay Yörüngesinden Çıksa ve Dünyaya Çarpsa Ne Olur?

www.ilgincseyler.net[ads2]

ay ve dünya 1      ay ve dünya

Pek çok bilim kurgu filminde dünyaya meteorların çarptığını , tüm yer kürenin yangın yerine döndüğünü , hayatın bitme noktasına geldğini korkuyla izleriz , peki milyonlarca öteden bir meteor değil de yanıbaşımızdaki ay dünyaya çarpsa ne olur?

Önce çok kısa süreli harika bir mehtap izleriz , ardından ise olacakları tahmin etmek hiçte zor değil , bundan milyonlarca yıl önce 10-20 km çapında meteor düştüğünde bile dinozor neslini yok edecek kadar dünyaya zarar verdiği düşünülecek olursa , dünya da yaşam diye birşeyin kalmayacağı oldukça açıktır. Ayrıca dünyanın bu çarpmanın etkisiyle dönme hızında ve yörüngesinde önemli değişimler olur. Ancak çok yoğun meteor bombardımanlarına maruz kaldığında bile yörüngesinden sapmayan ayın yörüngesinden ayrılıp dünyaya çarpması yok denecek kadar zayıf bir olasılıktır.

[ads1]
ay      dünya ve ay

Damarlarımızın Uzunluğu Ne Kadardır?

Eşsiz bir makina gibi çalışan insan vücudunda dolaşım sistemini oluşturan damarların kanı tüm vücuda taşımak gibi önemli görevleri vardır.

İnsaın damarları uc uca eklendiğinde 160.000 km gibi şaşırtıcı bir uzunluk orataya çıkar , daha şaşırtıcı olanı ise kanın bu uzunlukta olan tüm damarları dolaşmasının sadece birkaç dakika sürmesidir.

damarr kalp damar uzunlugu

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑