EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: güneş sistemi

Etiket Arşivi: güneş sistemi

Güneşin Etrafındaki Tüm Gezegenler Aynı Yönde Dönerken , Uranüs ve Venüs Neden Onların Aksi Yönde Dönerler?

Güneşin Etrafındaki Tüm Gezegenler Aynı Yönde Dönerken , Uranüs ve Venüs Neden Onların Aksi Yönde Dönerler?

       Güneş sistemi merkezindeki güneşin etrafında belli bir yörüngeyi takip ederek dönen 8 gezegen , 5 cüce gezegen ve bunların uydularından oluşmaktadır. Güneş sistemindeki gezegenler güneşin etrafında sahip oldukları momentum nedeniyle aynı yönde dönerler. Momentum değerleri gezegenlerin hızlarıyla kütlelerinin çarpılmasıyla elde edilir. Sadece iki gezegen diğerlerinin tersi yönde dönmektedir. Ters yönde dönen bu gezegenler Venüs ve Uranüs’tür. Bilimadamlarına ... Devamını Oku »

Plüton Gezegen Değilmidir?

Plüton Gezegen Değilmidir?

     İlkokuldan beri hepimize güneş sisteminde dünyanın da dahil olduğu dokuz gezegen olduğu ve dokuzuncu gezegenin de Plüton olduğu öğretilmiştir. Oysa 1930 yılında keşfedilen Plüton , Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006 yılında aldığı kararla gezegen sınıfından çıkarılmıştır. Bunun nedeni ise gezegen olma koşullarını taşımamasıdır. Gezegen olmanın koşulları olarak : – Güneş çevresinde yörüngede dolaşmak , – Güneşten başka bir gök ... Devamını Oku »

Güneşte Birgün Söner Mi?

Güneşte Birgün Söner Mi?

www.ilgincseyler.net Güneş dünyada hayatın devam edebilmesi için gerekli en büyük etmendir. Canlılara ısı ve ışık kaynağı olarak yaşama imkanı verir. Her cisim gibi güneşin de bir ömrü vardır ve birgün yok olacaktır. Peki güneşin ömrü ne kadardır. Bilim adamları güneşin sarı yıldız sınıfından olduğunu ve bu yıldızların ömrünün ortalama 10 milyar yıl olduğunu belirtiyorlar. Güneşin yaşının şuanda yaklaşık 4,5 milyar ... Devamını Oku »