Etiket: güneş sistemi

Güneşin Etrafındaki Tüm Gezegenler Aynı Yönde Dönerken , Uranüs ve Venüs Neden Onların Aksi Yönde Dönerler?

uranüs      venüs

 

Güneş sistemi merkezindeki güneşin etrafında belli bir yörüngeyi takip ederek dönen 8 gezegen , 5 cüce gezegen ve bunların uydularından oluşmaktadır. Güneş sistemindeki gezegenler güneşin etrafında sahip oldukları momentum nedeniyle aynı yönde dönerler. Momentum değerleri gezegenlerin hızlarıyla kütlelerinin çarpılmasıyla elde edilir. Sadece iki gezegen diğerlerinin tersi yönde dönmektedir. Ters yönde dönen bu gezegenler Venüs ve Uranüs’tür. Bilimadamlarına göre bunun iki nedeni olabilir. Birincisi bu iki gezegen geçmişteyönlerini tersine çevirecek kadar büyük çarpışmalar geçirmiş olabilir. İkinci neden ise Venüs ve Uranüs’ün üzerindeki gelgit etkisi olabilir. Çünkü gelgit etkisiyle de gezegenlerin dönme hızı yavaşlayabilir hatta yönleri tersine dönebilir. Bilimadamlarına göre bu iki neden sonucunda Venüs ve Uranüs Güneşin etrafında diğer gezegenlerin aksi yönde dönmektedir.venüs gezegeni       uranüs gezegeni

Plüton Gezegen Değilmidir?

plüton 1      plüton

İlkokuldan beri hepimize güneş sisteminde dünyanın da dahil olduğu dokuz gezegen olduğu ve dokuzuncu gezegenin de Plüton olduğu öğretilmiştir.

Oysa 1930 yılında keşfedilen Plüton , Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006 yılında aldığı kararla gezegen sınıfından çıkarılmıştır. Bunun nedeni ise gezegen olma koşullarını taşımamasıdır.

Gezegen olmanın koşulları olarak :

– Güneş çevresinde yörüngede dolaşmak ,
– Güneşten başka bir gök cisminin uydusu olmamak ,
– Büyük bir kütleye sahip olmak ,
– Yörüngesinin civarını başka gök cisimlerinden temizlemiş olmak vardır.

Plüton güneşin çevresindeki bir turunu 250 yılda tamamladığı ve yörüngesinin civarını iyi temizleyemediği için gezegen sınıfından çıkarılmış , cüce gezegen olarak adlandırılmıştır.

plüton 2

Güneşte Birgün Söner Mi?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Güneş dünyada hayatın devam edebilmesi için gerekli en büyük etmendir. Canlılara ısı ve ışık kaynağı olarak yaşama imkanı verir.
Her cisim gibi güneşin de bir ömrü vardır ve birgün yok olacaktır.

Peki güneşin ömrü ne kadardır. Bilim adamları güneşin sarı yıldız sınıfından olduğunu ve bu yıldızların ömrünün ortalama 10 milyar yıl olduğunu belirtiyorlar.
Güneşin yaşının şuanda yaklaşık 4,5 milyar yıl olduğu düşünüldüğünde , güneşin yaklaşık 5,5 milyar yıl daha var olması beklenmektedir.

[ads1]
güneşş güneşşş2

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑