Etiket: yansıma

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

www.ilgincseyler.net[ads2]

güneş , beyaz      güneşin renkleri

Güneş açık bir günde öğle saatlerinde sarımsı bir renkteyken , akşam batarken yada sabah doğarken kızıl bir renk alır. Bazı günler o kadar parlaktır ki , adeta beyaz renkte görünür. Peki bu kadar ayrı renklerde gördüğümüz güneşin asıl rengi nedir?

Güneş gözümüzün algıladığı tüm renklerde ışıma yapar , yani günş ışığının rengi beyazdır. Güneş ışınlarının büyük bir kısmı dünyamıız teğet geçerken , bir kısmı atmosfer tarafından emilir. Atmosferden geçerken mavi ışınlar kırıldığı için biz gökyüzünü mavi görürürüz. Güneşi ise beyaz – sarı arası bir renkte görürüz. Güneşin doğarken yada batarken kızıl görünmesinin sebebi ise bu sırada güneş ışınlarının daha uzun yol kat edip , daha çok yansıtılması ve dağıtılmasıdır. Kırmızı dışındaki renkler atmosferde emildiği için batarken güneşi kızıl görürüz.

[ads1]
güneş      güneş2

[ads2]

Aynaların Arkasındaki Sır Neden Yapılır?

ayna 1       aynam

Aynalar her evde muhakkak olan , insanların bakmaktan vazgeçemedikleri , bunun yanında trafikte hayati önemi olan nesnelerdir. Bir yüzü görüntüyü yansıtırken sır la kaplı arka yüzü koyu renklidir. Ayna yapımında çeşitli maddelerden yararlanılır. Cam levhanın ön yüzü civalı alaşımlarla kaplanarak ayne elde edilir. Arka yüzü ise genellikle gümüş ile sırlanır. Bazen gümüş yerine alüminyum , platin hatta altın bile kullanılır.

ayna 2        ayna

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑