Etiket: hayvan

Kediler Hangi Özelliklerine Göre Büyük Kedi ve Küçük Kedi Olarak Sınıflandırılırlar?

aslan        puma

Hayvanlarla ilgili belgesellerde sıklıkla aslanlardan bahsederken büyük kediler dendiğini duymuşsunuzdur. Evimizdeki evcil kedimiz ise küçük kedidir. Peki bu ayrım aslında neye göre yapılmaktadır?

İlk başta büyük kedi ve küçük kedi ayrımlarının kedilerin boyutlarıyla alaklı olduğu düşünülse de bu görüş kesinlikle yanlıştır. Örneğin ; en hızlı hayvanlardan olan çıta cüsse olarak iri olmasına karşılık küçük kedidir. Aslanlar , leoparlar , jaguarlar ve kaplanlar dışındaki bütün kediler küçük kediler olarak geçer.Küçük kediler ve büyük kediler ayrımındaki en önemli fark büyük kedilerin kükremesi , küçük kedilerin miyavlamasıdır. Büyük kediler miyavlayamazken , küçük kediler de kükreyemez. Bunun sebebi bu iki grubun gırtlak yapılarındaki farklılıktır. Ayrıca parlak ışıkta büyük kedilerin gözbebekleri dairesel açıklıklar oluştururken , küçük kedilerinki dikey bir çizgiye dönüşür. Küçük kediler yemeklerini yerken çömelirler , büyük kediler ise yemeklerini uzanarak yerler. Küçük kedilerin en büyüğü kuyruğuyla bir uzunluğu 274 cm ye kadar varan puma dır.

çıta      kedi

Arananlar:

Hayvanlar Neden Kuyrukludur?

www.ilgincseyler.net[ads2]

kanguru        köpekbalığı

Hemen hemen her hayvanın kuyruğu vardır. Hayvanların kuyrukları farklılık gösterse de hepsinin işlevsel birer özelliği vardır.
Bazı hayvanlar kuyruklarını destek için kullanırlar. Örneğin ; kanguru ve ağaçkakanlar kuyruklarından destek alırlar. Bu hayvanlar kuyruklarını dinlenirken bir sandalye gibi kullanarak üzerine otururlar. Kangurular sıçrarken yada düşerken kuyruklarıyla denge sağlarlar. Bazı hayvanlar kuyruklarını bir el yada ayak gibi kullanırlar. Mesela maymunlar kuyruklarıyla tıpkı elleriyle tutunuyormuş gibi ağaç dallarına tutunabillirler. Kuyrukları öyle güçlüdür ki , tüm ağırlıklarını çeker.
Deniz hayvanlarında ise kuyruğun işlevi biraz daha farklıdır. Suda hareketlerini sağlamak , sağa sola dönüşlerini yapmak , manevra yapmak gibi işlevler için kullanırlar.
Bazı hayvanlar de kuyruklarını battaniye gibi üzerlerine örterler. Tilkinin soğuk gecelerde tüylü ve büyük kuyruğunu üstüne örtü gibi yapması buna bir örnektir. İnek manda gibi hayvanlar ise , kuyruklarını sinekleri kovmak için kullanırlar. Kuyruğu çok nazik olan kertenkeleler ise panik halindeyken kuyruklarını bırakıp kaçarlar , daha sonra bunun yerine yenisi çıkar.

[ads1]
kertenkele        maymun

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

www.ilgincseyler.net[ads2]

şahin 4 şahin

şahin 1 şahin 2

 

Hayvanların da insanlar gibi gözleri bozulabilir. Bu birkaç şekilde olur. Göz küresinin bozulmasıyla yada göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle görme yetisi azalır yada kaybolur.
Bir diğer şekli ise hayvanlar evcilleştikçe ortaya çıkan görüş zayıflığıdır.

[ads1]
Örneğin ; Doğada avcı olarak yaşayan kediler uzağı çok net , belli bir mesafeden yakını ise çok net göremezler. Avlanabilmeleri görüş kabiliyetlerine bağlıdır. Zamanla evcilleşen ve yaşamak için avlanması gerekmeyen kediler bu görüş özelliklerini kaybetmişlerdir. Bunun dışında sonradan oluşan göz bozuklukları hayvanlar için bir dezavantajdır. Avlanmasını zorlaştırırken Av olmasını kolaylaştırır , bu da onların hayatta kalmasını zorlaştırır.

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑