EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: hayvan

Etiket Arşivi: hayvan

Kediler Hangi Özelliklerine Göre Büyük Kedi ve Küçük Kedi Olarak Sınıflandırılırlar?

Kediler Hangi Özelliklerine Göre Büyük Kedi ve Küçük Kedi Olarak Sınıflandırılırlar?

       Hayvanlarla ilgili belgesellerde sıklıkla aslanlardan bahsederken büyük kediler dendiğini duymuşsunuzdur. Evimizdeki evcil kedimiz ise küçük kedidir. Peki bu ayrım aslında neye göre yapılmaktadır? İlk başta büyük kedi ve küçük kedi ayrımlarının kedilerin boyutlarıyla alaklı olduğu düşünülse de bu görüş kesinlikle yanlıştır. Örneğin ; en hızlı hayvanlardan olan çıta cüsse olarak iri olmasına karşılık küçük kedidir. Aslanlar , ... Devamını Oku »

Hayvanlar Neden Kuyrukludur?

Hayvanlar Neden Kuyrukludur?

www.ilgincseyler.net        Hemen hemen her hayvanın kuyruğu vardır. Hayvanların kuyrukları farklılık gösterse de hepsinin işlevsel birer özelliği vardır. Bazı hayvanlar kuyruklarını destek için kullanırlar. Örneğin ; kanguru ve ağaçkakanlar kuyruklarından destek alırlar. Bu hayvanlar kuyruklarını dinlenirken bir sandalye gibi kullanarak üzerine otururlar. Kangurular sıçrarken yada düşerken kuyruklarıyla denge sağlarlar. Bazı hayvanlar kuyruklarını bir el yada ayak gibi kullanırlar. ... Devamını Oku »

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

www.ilgincseyler.net   Hayvanların da insanlar gibi gözleri bozulabilir. Bu birkaç şekilde olur. Göz küresinin bozulmasıyla yada göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle görme yetisi azalır yada kaybolur. Bir diğer şekli ise hayvanlar evcilleştikçe ortaya çıkan görüş zayıflığıdır. Örneğin ; Doğada avcı olarak yaşayan kediler uzağı çok net , belli bir mesafeden yakını ise çok net göremezler. Avlanabilmeleri görüş kabiliyetlerine bağlıdır. Zamanla evcilleşen ... Devamını Oku »