EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşıı

Hepimiz çeşitli nedenlerden ötürü muhakkak ağlarız. gözyaşımız gözümüzden akıp yanaklarımızdan süzülür. Tadı ise tuzludur. Tuzlu bir suyu andıran gözyaşı neden oluşur.

Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır : Dıştaki yağsı tabaka , Su ve Mikroskopik boyuttaki mokus , gözümüzü gün içinde defalarca kırparız , gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız tıpkı arabaların silgeçleri gibi gözümüzü temizler ve ince bir tabaka halinde gözyaşını gözün üzerine sürer. Göz kırpma hareketi gözün üzerindeki gözyaşını göz kapaklarının kenarında bulunan kanallara girmeye zorlar , gözyaşı bu kanalcıklardan burna açılan kanalallara verilir bu gözyaşının görevi gözümüzü mikroplara karşı korumak ve yabancı cisimleri uzaklaştırmaktır.

Ağladığımızda ise gözyaşımız göz kapaklarımızdaki bu kanalların taşıyabileceğinden çok daha fazla salgılanır ve fazlası gözümüzden akar , burun kanallarına da gözyaşı gittiğinden ağladığımızda burnumuzun akmasını engelleyemeyiz.

gozyasi-1      gözyaşı

Bir önceki yazımız olan Altın Oran Nedir? başlıklı makalemizde altın, altın oran ve ayçiçek hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.