EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Neden Karanlıktan Korkarız?

Neden Karanlıktan Korkarız?

karanlik1 karanlik

Gece elektrikler kesildiğinde hepimizi bir ürperti alır. Evimizin güvenli ve bildik ortamında bile olsak karanlıktan tedirgin oluruz. Hele ki dışarda örneğin karanlık tenha bir ormandaysak tüm korku filmi sahneleri aklımızdan sırasıyla geçer. Ne kadar cesur olsakda karanlıkta ürkmekten kendimizi alamayız. Elektriği bulup karanlığı bile yenen hatta doğaya hükmeden insanoğlu karanlıktan neden korkar?

Tüm canlı türleri gibi insanlarda neslini devam ettirmeye , saglıklı bireyler yetiştirmeye bir sonraki nesli garantiye almaya çalışır. Bunu yapabilmesi içinde çevresinde ne olup bittiğini kontrol etmeli olası tehlikeleri farkedip önceden tedbirler almalıdır. Bunlar hayatta kalmak için içgüdüsel olarak yaptığımız şeylerdir. Hayatta kalmak için ortam koşullarını görüp değerlendirmeli bir sonraki adımımızı ona göre atmalıyız. Anatomik yapımız karanlıkta iyi görmemize uygun değildir. Çünkü bizler gece uyuyup gündüz yaşayan türleriz. Doğal olarakta karanlıkta çevremizi göremediğimiz olası tehlikeleri farkedemediğimiz için içgüdüsel olarak tedirgin oluruz. Bu tedirginlik hepimizde az çok vardır. Ancak bazı insanlarda akluofobi denen karanlık korkusu vardır. Diğer tüm fobilerde olduğu gibi insanı olağanüstü kaygılandıran ve kalıcı bir korkudur. Ama karanlık fobisi olanlar kadar çekilmez olmasa da hepimizin karanlıktan ürktüğü bir gerçektir.

karanlik korkusu karanlik aydinlik

Bir önceki yazımız olan Yılanlar Dillerini Neden Hep Dışarda Tutarlar? başlıklı makalemizde rüyada yılan görmek, yılan belgeseli ve yılan dili bıçak hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.