EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Işıl Işıl Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Uzay Neden Hep Siyahtır?

Işıl Işıl Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Uzay Neden Hep Siyahtır?

uzay     uzay 2

Uzay denince aklımına bir sürü ışıltılı yıldızın adeta serpildiği karanlık sonsuz bir boşluk gelir. Güneş de dahil bir çok ışık saçan yıldıza rağmen uzay boşluğunun siyah olmasının nedeni çok geniş olması hatta giderek artan bir hızla genişlemeye devam etmesidir. Uzayın genişliği bizim gözümüzle algılayaileceğimizin çok üstündedir. Biz çıplak gözle en fazla 7-8 bin yıldız görebiliriz. Oysa Samanyolu birbirine kütle çekimiyle bağlı en az 100 milyar yıldızdan oluşur. Samanyolu evrendeki gökadalardan sadece biridir üstelik. Samanyolu gibi gökadalardan evrende yaklaşık 200 milyar kadar olduğu tahmin edilmektedir. Bu kadar çok yıldız evrenin enerji ihtiyacının çok küçük bir bölümünü anca karşılayailir. Karanlık madde olarak tanımlanan bir madde ise evrenin enerjisinin %23 ünden sorumludur. Bu karanlık madde henüz gözlemlenememiş , doğal olarak da nitelikleri bilinmeyen olsada kütle çekimiyle varlığı kesinleşmiştir. Evrenin enerjisinin geri kalan kısmı ise kütle çekiminin aksine itici bir gücü olan karanlık enerjidir. Karanlık enerji evrenin hızla genişlemesini sağlar.

Bilim adamları evreni yaratan Büyük Patlamanın 13,7 milyar yıl önce olduğunu hesaplıyorlar. Bu durumda patlamayla açığa çıkan ışınım yaklaşık 14 milyar yıldır tüm evrene yayılıyor.evrenin bir küre olduğu varsayılırsa bu oşonomların nokta hesaplanırsa evrenin çapının yaklaşık 27-28 milyar ışık yılı olduğu söylenebilir

uzay 1 uzat 1

Bir önceki yazımız olan Alyans Neden Herkezde Aynı Parmağa Takılır? başlıklı makalemizde altınbaş alyans, alyans ve alyans nereye takılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.