EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Kadinlarin düğmeleri niye sol tarafa dikilir?

Kadinlarin düğmeleri niye sol tarafa dikilir?

Erkeklerin bütün kiyafetlerinde düğmeler sağda ve ilikler solda iken kadınlarin kiyafetlerinde bu tamda tersdir.

dugme


Bu aslinda insanların aşırı derecede sağ ellerini kullanmalarından ötürü ortaya cikmis bir gelenek. Sağ elerini kullanan insanlar için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe giydirmek cok daha kolaydır. Bu sebeple erkeklerin düğmeleri her daim sağdadır.

Kadınların düğmelerinin niye solda olduguna gelince… Kadınlarinda çoğunlugu sağ ellerini kullanıyorlar, fakat; kiyafetlerde düğme kullanımina yeni başlandığı donemlerde, düğmeler hem hızlı sekilde kırılabiliyor, hemde herkesin alamayacağı derecede pahalıydilar. Düğme satin alabilecek duzeyde ensesi kalın ve parali hanimlar ise, upuzun giysilerini ancak ve ancak hizmetkarlarinin yardımlariyla giyebiliyorlardı.

Hizmetçilerde bu durum karşısında, hanımlarının karşısında durarak düğmelerini sağ ellerini kullanarak; daha rahat ve çabuk ilikleyebiliyorlardı. Bu sebeplerden oturu, terziler düğmeleri hanımların soluna hizmetkarlarinda sağına dikerlerdi.

Erkeklerin-düğmeleri-niçin-sağdadır

Günümüzde ise kadınlar artik kendi kendilerine giyinip soyunsalarda nedeni belli olmayan bir sekilde, bu gelenek devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yas zamani neden bayrakları yarıya indiriyoruz? başlıklı makalemizde bayrak, bayrak indirmek ve bayrak yariya hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.