Etiket: insan

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

göz

İnsanların görününsel farklılığı renklerinden de kaynaklanmaktadır. Saçlarının tenlerinin gözlerinin rengi her bir bireyi diğerinde farklı kılar. İnsanların göz rengi kahverengi mavi yeşil ela ve bunların açıklı koyulu tonlarından oluşur. Doğada bir sürü renk varken göz rengimizin bunlarla sınırlı kalmasının nedeni , bizim genlerimiz de sadece bu renklerin ve tonlarının tanımlı olmasıdır.

kirpik 1

Bilgisayarlarla Kıyaslandığında İnsan Beyni Mi Daha Hızlıdır? Yoksa Bilgisayar Mı?

akıl       insan

Hayatın birçok alanında bilgisayarların olduğu teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde akla bilgisayarlar mı yoksa insan beyni mi daha üstündür sorusu gelir. Yapay zekayla insan beynini karşılaştırıp , birinin daha üstün olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu sorunun cevabını ancak bölümler halince inceleyerek bulabiliriz. Görsel tanımlama işlemlerinde insan beyni üstündür. Matematikte ise yapay zeka daha hızlıdır. Hatta insan beyni matematikte basit hesap makinelerinden bile yavaştır. Yapay zeka ile insan beyni arasındaki en önemli fark , Doğrusal işlemciler ile donatılmış bilgisayarın belli bir anda , tek birşey yapmasıdır. Bu da bize bir saniye de ne kadar iş çıkardığını hesaplayabilme olanağını verir. Bir bilgisayarda bir işlemci ve geniş bir bellek varken , insan beyninde milyarlarca işlemci (nöronlar) ve sınırlı bellek vardır , dolayısıyla yapay zeka ile kıyaslandığında insan beyni mükemmel bir işlemcidir.

yapay zeka          zeka

İnsan Vücudunun İç Sıcaklığı 37 Dereceyse Dış Sıcaklığı Ne Kadardır?

www.ilgincseyler.net[ads2]

ateş       vücut sıcaklığın

İnsan vücudunun iç sıcaklığının normal şartlarda 37 derece olduğu bilinmektedir. Bu sıcaklık hastalık gibi hallerde yükselir. Ateşlendiğimizde üşümeye ve titremeye başlarız. Vücudumuzun iç ısısı sabitken hastalık gibi etmenlerle yüksediğinde ölçümü üst deriden yapmayız. Çünkü üst derinin sıcaklığı vücut iç ısısını vermez. Derinin dış yüzeyinin sıcaklığı ortamın sıcaklığına , nem miktarına , derinin üzerinde bulunan saç ve kıl miktarına , derinin temizliğine , nem oranına ve daha birçok dış etmene göre değişiklik gösterir.

[ads1]
vücut sıcaklığı

Elektrik Üreten Balıklar Hangileridir?

elektirli balık       yılan

Elektriğin keşfedilmesi insanlık için çok önemli bir olaydır. Elektriğin keşfiyle birçok elektrikli alette hem günlük hayatımızda evlerimize , hemde makinalaşmayla sanayi üretitimlerine girmiştir. Oysa elektrikli yayın yüzlerce hatta binlerce yıldır elektrik üretmektedir. Elektrikli yayın bir balığın adıdır. Adından da anlaşlabileceği gibi başının iki yanında elektrik akımı üreten iki organından elektrik üretir. Avını bu elektrikle sersemletir yada öldürür ve yer. Kendini korumak için de yine aynı şekilde saldrıganlara elektrikle karşılık verir. Elektrik üretebilen bir diğer deniz canlısı da elektrikli yılandır. Elektrik üreten balıkların en güçlüsü olan yılan balıkları ortalama 200 – 300 wattlık bir akım üretebilirler. Bu da bir atı devirmeye , bir insanı bayıltmaya yeterlidir. Bilinen diğer bir yılan balığı türünün ise 650 watt lık bir elektirk akımı ürettiği ve bunun bilinen en yüksek akım olduğu kaydedilmiştir.

yılan balığı           yılan balık

Kalın ve İnce Bağırsağın Uzunluğu Ne Kadardır?

www.ilgincseyler.net[ads2]

bağırsak      ince bağırsak

Bağırsaklar iki kısımda incelenir bunlar kalın ve ince bağırsak olarak adlandırılır.

[ads1] 

Bağırsağın uzunluğu ise canlının beslenme şekline göre değişiklik gösterir. Otçul canlılarda selülozu sindirecek olan bakterilere daha fazla yüzey alanı sağlamak için bağırsaklar uzundur. Etçil türlerde ise bağırsak boyu otçullara göre daha kısadır. Hepçil ( Hem et , Hem ot yiyen ) olan biz insanlarda ise bağırsaklar orta uzunluktadır. Sağlıklı bir erişkinde kalın bağırsak boyu 1,5 – 2 metre , ince bağırsağın boyu ise 6 – 6,5 metre arasında değişmektedir.

kalin bagirsak   

kalin bağırsak 2

Arananlar:

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑