EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Yılanın Zehri Neden Kendisine Zarar Vermez?

Yılanın Zehri Neden Kendisine Zarar Vermez?

yılan2  yılan1

Yılan sokması özellikle kırsal bölgelerde görülen önemli bir tehlikedir. Her ne kadar ülkemizde çok zehirli yılanlar olmasa da dünyada zehirli bir çok yılan türü olduğu bilinmektedir. Zehirleriyle birçok canlıyı öldürebilen yılanların vücutlarındaki bu zehirden nasıl etkilenmedikleri merak edilir? Yılan soktuğunda zehirlenme şu yolu izler: Öncelikle zehir vücut sıvılarına karışmalıdır. Vücut sıvısına karışan zehir bu yolla hedef doku yada organa ulaşır. Ulaştığı yapıda hücre içerisine girerek metabolizmaya karışır. Organizma tarafından yabancı olduğu farkedilip bağışıklık sistemi tarafında uygun tepki oluşur.

Zehir kan yoluyla vücuda dağılır ve kan hücrelerni yok etmeye başlar. Bağışıklık sistemide zehirle savaşmak için akyuvar sayısını arttırır ve buna bağlı olarak da ateş yükselir, şişlik ve morluklar oluşur. Yılanların yada zehirli diğer hayvanların zehirleri bir kese yada bez içinde olduğu için vücut sıvılarına karşmaz. İğne, diş yada diken gibi organların içindeki kanallarla avlarına verilir. bu yüzden zehirleri kendilerini etkilemez.

yılan  tıs tıs yılan

Bir önceki yazımız olan Gözümüzü Neden Kırparız? başlıklı makalemizde göz kırpma, göz kırpma anlamı ve göz kırpma hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.