Etiket: uzay

Işıl Işıl Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Uzay Neden Hep Siyahtır?

uzay     uzay 2

Uzay denince aklımına bir sürü ışıltılı yıldızın adeta serpildiği karanlık sonsuz bir boşluk gelir. Güneş de dahil bir çok ışık saçan yıldıza rağmen uzay boşluğunun siyah olmasının nedeni çok geniş olması hatta giderek artan bir hızla genişlemeye devam etmesidir. Uzayın genişliği bizim gözümüzle algılayaileceğimizin çok üstündedir. Biz çıplak gözle en fazla 7-8 bin yıldız görebiliriz. Oysa Samanyolu birbirine kütle çekimiyle bağlı en az 100 milyar yıldızdan oluşur. Samanyolu evrendeki gökadalardan sadece biridir üstelik. Samanyolu gibi gökadalardan evrende yaklaşık 200 milyar kadar olduğu tahmin edilmektedir. Bu kadar çok yıldız evrenin enerji ihtiyacının çok küçük bir bölümünü anca karşılayailir. Karanlık madde olarak tanımlanan bir madde ise evrenin enerjisinin %23 ünden sorumludur. Bu karanlık madde henüz gözlemlenememiş , doğal olarak da nitelikleri bilinmeyen olsada kütle çekimiyle varlığı kesinleşmiştir. Evrenin enerjisinin geri kalan kısmı ise kütle çekiminin aksine itici bir gücü olan karanlık enerjidir. Karanlık enerji evrenin hızla genişlemesini sağlar.

Bilim adamları evreni yaratan Büyük Patlamanın 13,7 milyar yıl önce olduğunu hesaplıyorlar. Bu durumda patlamayla açığa çıkan ışınım yaklaşık 14 milyar yıldır tüm evrene yayılıyor.evrenin bir küre olduğu varsayılırsa bu oşonomların nokta hesaplanırsa evrenin çapının yaklaşık 27-28 milyar ışık yılı olduğu söylenebilir

uzay 1 uzat 1

Uzayda da Yönlerden Yararlanabilirmiyiz?

pusula       yönler 1

Yön kavramı hayatımızda büyük bir yer kağlar. mimari tarzlardan , saat hesaplamalarına bir yeri bulmamızı sağlayacak adres tariflerine kadar pek çok konuda yönlerden yararlanılır. Hatta rüzgarlar bile estikleri yöne doğru sınıflandırılırlar.
Dünyada yönümüzü belirlerken yeryüzüne göre ayarlarız. dünyanın kutupları göz önüne alınarak  kuzey ve güney , güneşin doğuş batış yerlerine göre de doğu ve batı olarak adlandırırız.
Uzayda da yönlerden bahsedebiliriz. Tabi uzayda bunu dünyaya göre değil seçilen gök cismine göre aşağı  yukarı , sağa sola , vss gibi yönleri sınıflandırabiliriz.

yönler   yönlerr

Uzayda Bayrak Dalgalanır Mı?

bayrak 1      bayrak

Uzayda atmosfer hareketi yani rüzgar olmadığı için bayrak dalgalanmaz. Bu yüzden Neil Amstrong tarafından ya dikilen Amerika birleşik Devletleri bayrağı ince bir metalden yapılmıştı fakat uzayda tıpkı dinya gibi atmosferi olan başka gök cisimleri de vardır. Bu cisimlerde bayrak dalgalanır. Örneğin ; atmosferi dünyamızdan daha seyrek olsa da mars ta bayrak dalgalanır yada hızı saatte 400 – 600 km yi bulan fırtınaların olduğu jüpiter de de bayrak dalgalanır. Tabi tümüyle parçalanmadan önce , kısa bir an için …..

uzay bayrak

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑