EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: uzay

Etiket Arşivi: uzay

Işıl Işıl Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Uzay Neden Hep Siyahtır?

Işıl Işıl Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Uzay Neden Hep Siyahtır?

    Uzay denince aklımına bir sürü ışıltılı yıldızın adeta serpildiği karanlık sonsuz bir boşluk gelir. Güneş de dahil bir çok ışık saçan yıldıza rağmen uzay boşluğunun siyah olmasının nedeni çok geniş olması hatta giderek artan bir hızla genişlemeye devam etmesidir. Uzayın genişliği bizim gözümüzle algılayaileceğimizin çok üstündedir. Biz çıplak gözle en fazla 7-8 bin yıldız görebiliriz. Oysa Samanyolu birbirine ... Devamını Oku »

Uzayda da Yönlerden Yararlanabilirmiyiz?

Uzayda da Yönlerden Yararlanabilirmiyiz?

       Yön kavramı hayatımızda büyük bir yer kağlar. mimari tarzlardan , saat hesaplamalarına bir yeri bulmamızı sağlayacak adres tariflerine kadar pek çok konuda yönlerden yararlanılır. Hatta rüzgarlar bile estikleri yöne doğru sınıflandırılırlar. Dünyada yönümüzü belirlerken yeryüzüne göre ayarlarız. dünyanın kutupları göz önüne alınarak  kuzey ve güney , güneşin doğuş batış yerlerine göre de doğu ve batı olarak adlandırırız. Uzayda da ... Devamını Oku »

Uzayda Bayrak Dalgalanır Mı?

Uzayda Bayrak Dalgalanır Mı?

      Uzayda atmosfer hareketi yani rüzgar olmadığı için bayrak dalgalanmaz. Bu yüzden Neil Amstrong tarafından ya dikilen Amerika birleşik Devletleri bayrağı ince bir metalden yapılmıştı fakat uzayda tıpkı dinya gibi atmosferi olan başka gök cisimleri de vardır. Bu cisimlerde bayrak dalgalanır. Örneğin ; atmosferi dünyamızdan daha seyrek olsa da mars ta bayrak dalgalanır yada hızı saatte 400 – 600 km ... Devamını Oku »