Etiket: su

Neden Bol Bol Su İçmeliyiz?

su       damla su

Su canlılar için vazgeçilmezdir. Bütün canlıların yapılarının büyük çoğunluğu sudan oluşur. İnsan vücudunun da yaklaşık 2/3 ü sudur. Bu oran yaşa ve cinsiyete göre değişir. Yeni doğan bir bebeğin vücudunun %75 i su iken yaşlandıkça bu oran düşmeye başlar.İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken susuzluğa sadece birkaç gün dayanabilir.

Su organizmada yaşamsal faaliyetlerin devamı için gereklidir. Besinlerin sindiriminde, vücut atıklarının taşınıp atılmasında, kanın işleyişinde, vücut ısısının ayarlanmasında, cildin nemlendirilmesinde görev alır.

Günde ortalama 1,5 lt suyu terleme yada boşaltımla kaybederiz. Bunu dengelemek için 2-2,5 lt su içmemiz gerekir. Bu miktar önemlidir. Çünkü nasıl suyun az içilmesi vücuda zararlıysa fazla içilmesininde zararları vardır. Gerektiği kadar su içmememiz cildimizin kurumasına, erken yaşlanmaya, saç ve ciltte matlaşmaya, boşaltım sisteminde sıkıntılara, kabızlığa, halsizliğe,kilo alımına neden olur. Fazla içilmesi ise böbrekleri yorar ve böbrek hastalıklarına neden olur. Bu yüzden su içerken denge sağlanmalıdır. Gün içinde içtiğimiz çay, kahve, kola gibi içecekler sıvı olsalar bile suyun yerini tutmazlar. Tam tersine bu içecekler kafein çerdikleri için vücuttan daha çok su atılmasını sağlarlar. Bebeklere su verilmez dense de onlara da yetişkinler kadar olmasa da su vermek gerekir. Çünkü süt yada mamalarda sıvı olsada bebeğin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayamazlar.

Vücudumuzun düzenli çalışabilmesi yani hayatımızın devamı için gerekli olan en doğal sıvı su insanın bu özelliklerinden ötürü insanın en temel besinidir.

çeşme su    bardakta su

Örümcekler Suda Ağ Örebilirler Mi?

örümcek       su örümceği

Suda yaşayan örümcek türleri suyun içinde de ağ örebilirler. Bu su örümcekleri ağlarını göl yada nehir sularındaki bitkilerin etrafına örerler. Bu ağlar basitçe torba şeklindedirler.
Su örümceği suyun yüzeyine çıkarak hava kabarcıkları toplar , bu hava kabarcıklarını torba şeklindeki ağının içinde biriktirir. Ağdaki torbada biriken hava kabarcıkları birleşerek büyük bir hava kabarcığı oluşturur , bu büyük hava kabarcığı örümceklere içine girebilecekleri konforlu bir oda görevi görür.

su örümcek

Petrol Donar Mı?

petrol 1      petrol 2

Hepimizin ilkokuldan beri öğrendiğimiz gibi doğadaki her maddenin bir donma noktası vardır. Örneğin ; Su O c de donar. En büyük enerji kaynaklarımızdan olan petrolün de donma noktası varmıdır?

Petrol , değişik hidrokarbonların karışımından oluşan bir maddedir. Bu yüzden sabit bir donma noktasından bahsedilemez. Ama yine de petrolde her madde gibi donar. GPetrolün alev alması ve yanması için gerekli olan en düşük sıcaklık -72C dir. Bu sıcaklığın daha altında petrolün donabileceğini söyleyebiliriz.

Petrol 3              petrol

Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşıı

Hepimiz çeşitli nedenlerden ötürü muhakkak ağlarız. gözyaşımız gözümüzden akıp yanaklarımızdan süzülür. Tadı ise tuzludur. Tuzlu bir suyu andıran gözyaşı neden oluşur.

Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır : Dıştaki yağsı tabaka , Su ve Mikroskopik boyuttaki mokus , gözümüzü gün içinde defalarca kırparız , gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız tıpkı arabaların silgeçleri gibi gözümüzü temizler ve ince bir tabaka halinde gözyaşını gözün üzerine sürer. Göz kırpma hareketi gözün üzerindeki gözyaşını göz kapaklarının kenarında bulunan kanallara girmeye zorlar , gözyaşı bu kanalcıklardan burna açılan kanalallara verilir bu gözyaşının görevi gözümüzü mikroplara karşı korumak ve yabancı cisimleri uzaklaştırmaktır.

Ağladığımızda ise gözyaşımız göz kapaklarımızdaki bu kanalların taşıyabileceğinden çok daha fazla salgılanır ve fazlası gözümüzden akar , burun kanallarına da gözyaşı gittiğinden ağladığımızda burnumuzun akmasını engelleyemeyiz.

gozyasi-1      gözyaşı

Arananlar:

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑