EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: su

Etiket Arşivi: su

Neden Bol Bol Su İçmeliyiz?

Neden Bol Bol Su İçmeliyiz?

      Su canlılar için vazgeçilmezdir. Bütün canlıların yapılarının büyük çoğunluğu sudan oluşur. İnsan vücudunun da yaklaşık 2/3 ü sudur. Bu oran yaşa ve cinsiyete göre değişir. Yeni doğan bir bebeğin vücudunun %75 i su iken yaşlandıkça bu oran düşmeye başlar.İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken susuzluğa sadece birkaç gün dayanabilir. Su organizmada yaşamsal faaliyetlerin devamı için gereklidir. Besinlerin sindiriminde, ... Devamını Oku »

Örümcekler Suda Ağ Örebilirler Mi?

Örümcekler Suda Ağ Örebilirler Mi?

      Suda yaşayan örümcek türleri suyun içinde de ağ örebilirler. Bu su örümcekleri ağlarını göl yada nehir sularındaki bitkilerin etrafına örerler. Bu ağlar basitçe torba şeklindedirler. Su örümceği suyun yüzeyine çıkarak hava kabarcıkları toplar , bu hava kabarcıklarını torba şeklindeki ağının içinde biriktirir. Ağdaki torbada biriken hava kabarcıkları birleşerek büyük bir hava kabarcığı oluşturur , bu büyük hava ... Devamını Oku »

Petrol Donar Mı?

Petrol Donar Mı?

      Hepimizin ilkokuldan beri öğrendiğimiz gibi doğadaki her maddenin bir donma noktası vardır. Örneğin ; Su O c de donar. En büyük enerji kaynaklarımızdan olan petrolün de donma noktası varmıdır? Petrol , değişik hidrokarbonların karışımından oluşan bir maddedir. Bu yüzden sabit bir donma noktasından bahsedilemez. Ama yine de petrolde her madde gibi donar. GPetrolün alev alması ve yanması için gerekli ... Devamını Oku »

Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşı Neden Oluşur?

Hepimiz çeşitli nedenlerden ötürü muhakkak ağlarız. gözyaşımız gözümüzden akıp yanaklarımızdan süzülür. Tadı ise tuzludur. Tuzlu bir suyu andıran gözyaşı neden oluşur. Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır : Dıştaki yağsı tabaka , Su ve Mikroskopik boyuttaki mokus , gözümüzü gün içinde defalarca kırparız , gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız tıpkı arabaların silgeçleri gibi gözümüzü temizler ve ince bir tabaka halinde gözyaşını gözün ... Devamını Oku »