Etiket: balık

Elektrik Üreten Balıklar Hangileridir?

elektirli balık       yılan

Elektriğin keşfedilmesi insanlık için çok önemli bir olaydır. Elektriğin keşfiyle birçok elektrikli alette hem günlük hayatımızda evlerimize , hemde makinalaşmayla sanayi üretitimlerine girmiştir. Oysa elektrikli yayın yüzlerce hatta binlerce yıldır elektrik üretmektedir. Elektrikli yayın bir balığın adıdır. Adından da anlaşlabileceği gibi başının iki yanında elektrik akımı üreten iki organından elektrik üretir. Avını bu elektrikle sersemletir yada öldürür ve yer. Kendini korumak için de yine aynı şekilde saldrıganlara elektrikle karşılık verir. Elektrik üretebilen bir diğer deniz canlısı da elektrikli yılandır. Elektrik üreten balıkların en güçlüsü olan yılan balıkları ortalama 200 – 300 wattlık bir akım üretebilirler. Bu da bir atı devirmeye , bir insanı bayıltmaya yeterlidir. Bilinen diğer bir yılan balığı türünün ise 650 watt lık bir elektirk akımı ürettiği ve bunun bilinen en yüksek akım olduğu kaydedilmiştir.

yılan balığı           yılan balık

Hayatlarını Suda Geçiren Canlılar Su İçer mi?

Su hayat kaynağıdır ve her canlıda değişik oranlarda bulunur , yani her canlının yaşamak için suya ihtiyacı vardır. buna su da yaşamakta olan balıklar da dahildir.
Balıklar da diğer canlılar gibi ihtiyacı olan suyu içindeki yaşadıkları ortamdan içerek sağlarlar.

Balıklar ister tuzlu suda ister tatlı suda yaşasın su içerler. İçtikleri duyun konsantrasyonu ile vücutlarındaki suyun konsantrasyonu farklıdır.
Bunu da fazla maddeleri solungaçlarından yada pullarından atarak dengelerler , bazı balıklar örneğin yılan balığı hem tatlı hem de tuzlu suda yaşadıklarından vücut yapıları her iki su konsantrasyonunu da dengeleyebilecek şekilde yaratılmışlardır.
balıkçııı su içemn balik

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑