Etiket: altın

Altının 24 Ayar Olması Ne Demektir?

altın 2       altin2

Ekonomi haberlerinde altın fiyatından bahsedilirken mutlaka kaç ayar olduğu belirtilir. 14 ayar , 22 ayar yada 24 ayar olan altının fiyat olarak en pahalısının 24 ayar olduğu dikkat çeker. Ayar kelimesi altında saflığı ifade eder , 24 ayar altın %100 saf altın demektir. 22 ayar altın ise %91,6 saf altındır. Kalan %8,4 ü diğer metallerle tammalanmıştır. Bu ilave ile altına gümüş eklenirse yeşilimsi , nikel yada platin eklenirse beyaz , çinko ilave edildiğinde ise sarı olacak şekilde değişik renkler elde edilir.

altın       para para altın

Altın Oran Nedir?

altın oran 2 altın oran 3

Eski uygarlıkların doğayı gözlemleyerek keşfettikleri eşsiz uyumu veren gizemli bir orandan bahsedilir , bu ALTIN ORAN olarak bilinir.
Eski mısırlılar ve yunnalılar tarafından keşfedilen altın oran , doğada canlı ve cansız birçok cismin yapısında ve şeklinde dikkat çeker. Çok basit bir tanımlamayla bütün ve parçaları arasındaki orandır denilebilir.

Örneğin ; bir doğru parçasını herhangi bir noktadan ikiye böldüğümüzde küçük parçanın , büyüğe göre oranı büyük parçanın bütüne oranına eşittir. Basitçe bu şekilde ifade edilen altın oran doğada , mimaride ve sanat eserlerinde dikkat çeker , doğadaki örnekleri : İnsan vücudu , deniz kabukluları , ayçiçeği , salyongoz ve ağaç dallarıdır. Mimarideki en önemli örnekleri Mısır Piramitleri ve Kabe  , sanattaki en önemli örneği ise Leonardo Da Vinci’nin eseri olan Mona Lisa tablosudur.

ALTIN ORAN altın oran
Da vinci altın oran

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑