EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: ilginç bilgiler

Etiket Arşivi: ilginç bilgiler

Ruj Neden Yapılır?

Ruj Neden Yapılır?

   Makyaj denilince akla ilk gelen nedense ilk ruj olur. Makyajın vazgeçilmez malzemesi olan ruj , genel olarak mumsu bir malzemeden yapılır. Genellikle balmumu kullanılır. Buna uçucu bir yağ (hint yağı , vs) gibi bir yağ ilave edilir. Böylece rujun kolay sürülmesi ve dağılmaması sağlanır. Ruja rengi boya maddeleri ile verilir. Kozin bu boya maddelerinin başında gelir , rujun dudakta ... Devamını Oku »

Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz?

Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz?

            Hemen hemen her mutfakta bulunan çelik tencerelerin kullanışlı olması , kolay temizlenmesi , şık görünmesi gibi birçok özelliğinin yanında uzun ömürlü olması da bu tencereleri vazgeçilmez yapmaktadır. Çelik demirden elde edilen bir metaldir. Demir bakır gibi yumuşak bir metalken içine %2 oranında karbon katıldığında inanılmaz mukavemette ve sertlikte olan çelik elde edilir. Demirin bol bulunan ve ucuz bir ... Devamını Oku »

Damarlarımızın Uzunluğu Ne Kadardır?

Damarlarımızın Uzunluğu Ne Kadardır?

Eşsiz bir makina gibi çalışan insan vücudunda dolaşım sistemini oluşturan damarların kanı tüm vücuda taşımak gibi önemli görevleri vardır. İnsaın damarları uc uca eklendiğinde 160.000 km gibi şaşırtıcı bir uzunluk orataya çıkar , daha şaşırtıcı olanı ise kanın bu uzunlukta olan tüm damarları dolaşmasının sadece birkaç dakika sürmesidir. Devamını Oku »

İnsan Yüzerkende Terler Mi?

İnsan Yüzerkende Terler Mi?

www.ilgincseyler.net Ter bezi olan tüm canlılar vücut ısılarının çok yükselmesini önlemek , belirli bir düzeyde tutmak için terler. Terleme havanın çok sıcak olduğu ortamlarda , vücut ısısı artınca görülür. Ayrıca ortam sıcak olmasa da spor yaparken , koştururken , heyecanlandığımızda veya hızlı yürüdüğümüzde vücut ısımız arttığı için terleriz. Çok hareket ettiğmizde kaslarımızda meydana gelen tepkimeler vücut sıcaklığımızı yükseltir. Terleme ile ... Devamını Oku »

Evren Kaç yaşında?

Evren Kaç yaşında?

www.ilgincseyler.net Bu en merak edilen konulardan birisidir. Bilim adamları bunu hesaplamak için büyük patlamadan yaklaşık 300.000 yıl sonra soğumanın başlamasıyla ortaya çıkan fosil ışınları incelemişlerdir. Yapılan hesaplamalar sonunda evrenin yaşı 13.7 milyar yıl olarak hesaplanmıştır. Devamını Oku »

İnsan Uykusuzluğa Kaç Saat Dayanabilir?

İnsan Uykusuzluğa Kaç Saat Dayanabilir?

www.ilgincseyler.net Randy Gardner adlı bir lise öğrencisi 1965 yılında 264 saat ki bu da yaklaşık 11 gün eder uyanık kalarak uykusuzluk rekorunu kırmıştır. Bu konuda yapılan deneylerde insanların 8 ila 10 güne kadar uynaık kaldığı bu insanlarda tıbbı , fiziksel yada psikolojik sorunların görülmediği gözlemlenmiştir. Bununla beraber uykusuz geçen bu süreçte algıda zayıflık , motivasyon yada konsantrasyon düşüklüğü gibi zihinsel ... Devamını Oku »

Kim Daha Zeki? Kadınlar mı , Yoksa Erkekler mi…

Kim Daha Zeki? Kadınlar mı , Yoksa Erkekler mi…

www.ilgincseyler.net Erkekler de kadınlar da kendi cinslerinin daha akıllı olduğunu sanarlar , fakat kadınlar erkeklerden yada erkekler kadınlardan daha akıllı değildir. Zeka cinse göre değil bireye göre farklılık gösterir. Bazı insanların analitik zekası fazla iken , bazı insanların duygusal zekası , bazılarının ise görsel zekası diğerlerinden daha fazladır. Genel olarak kadınların duygusal zekası erkeklerinkine göre fazla , erkeklerin de analitik ... Devamını Oku »

Rüyalar Kaydedilebilir Mi?

Rüyalar Kaydedilebilir Mi?

www.ilgincseyler.net Hepimiz rüya görürüz , bazılarını hiç hatırlamazken bazılarını da sanki bir film izlemiş gibi en ince ayrıntısına kadar hatırlarız. Hatta gördüğümüz rüyaları yorumlayıp , gelecek habercisi olarak görürüz. Peki bu kadar çok rüya görürken bu rüyaları kaydetmek mümkünmüdür? Uyku üzerine yapılan deneylerde deneklerin rüya gördükleri esnada göz hareketleri ve heyecana bağlı olarakta kalp atışlarında değişiklik görünmüştür. Bir insan uykusunun ... Devamını Oku »

Kan Nakli İnsanlardan Hayvanlara Yapılabilir Mi?

Kan Nakli İnsanlardan Hayvanlara Yapılabilir Mi?

www.ilgincseyler.net İnsan maymundan türediyse hayvandan insana kan nakli de yapılabilir diye düşünülebilir. Fakat bu mümkün değildir. İnsanların ve hayvanların genetik yapıları birbirinden farklıdır ve bu fark insanların bağışıklık sisteminde çok şiddetli tepkilere yol açmaktadır. Bu yüzden hayvanlardan insanlara kan nakli kesinlikle yapılamaz. Devamını Oku »

Almanya, Brezilya’yı 7-1 Yenerek Finale Çıktı…

Almanya, Brezilya’yı 7-1 Yenerek Finale Çıktı…

www.ilgincseyler.net Almanya , Dünya Kupası Yarı Finali’nde, Brezilya ‘ yı hem de kendi evinde hezimete uğrattı… Panzerler, Sambacıları 7-1 gibi tarihi bir skorla mağlup etti ve adını finale yazdırdı…Brezilya ise tarihinin en ağır yenilgisiyle yüzleşti… Devamını Oku »