Etiket: ilginç bilgiler (Page 1 of 3)

Ruj Neden Yapılır?

ruj 2   ruj ruj 1

Makyaj denilince akla ilk gelen nedense ilk ruj olur. Makyajın vazgeçilmez malzemesi olan ruj , genel olarak mumsu bir malzemeden yapılır. Genellikle balmumu kullanılır.
Buna uçucu bir yağ (hint yağı , vs) gibi bir yağ ilave edilir. Böylece rujun kolay sürülmesi ve dağılmaması sağlanır. Ruja rengi boya maddeleri ile verilir.
Kozin bu boya maddelerinin başında gelir , rujun dudakta kalıcılığını sağlamak için ise içine yağ asitlerinin esterleri katılır.

Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz?

paslanmaz çelik2      çelik1      çelik

Hemen hemen her mutfakta bulunan çelik tencerelerin kullanışlı olması , kolay temizlenmesi , şık görünmesi gibi birçok özelliğinin yanında uzun ömürlü olması da bu tencereleri vazgeçilmez yapmaktadır.
Çelik demirden elde edilen bir metaldir. Demir bakır gibi yumuşak bir metalken içine %2 oranında karbon katıldığında inanılmaz mukavemette ve sertlikte olan çelik elde edilir. Demirin bol bulunan ve ucuz bir metal olması çeliği imalata uygun hale getirmiştir. Ne var ki demirin de , demirden yapılan çeliğin de ortak bir dezavantajı vardır , o da paslanmalarıdır. Paslanma demirin oksijenle temas etmesiyle oluşur. Demirin yüzeyinde rengi sarıdan siyaha kadar değişebilen pas oluşturur , diğer metaller de (alimunyum , pirinç , vss.) paslanır fakat demir pasının farkı demirin yapısını değiştirmesi kullanılabilirliğini olumsuz etkilemesidir. Demirin paslanmasında oksijenin yanında nem ve tuz da etkilidir. Örneğin deniz kenarlarında paslanma daha çok olur.

Paslanmayı önlemek için metal boyanabiir veya galvaniz yapılabilir ama bu geçici çözümler de sağlık ve gıda sektöründe sorunlara yol açmaktadır. 1913 yılında Harry BREARLEY çeşitli metalleri tesadüfen karıştırırken paslanmaz çeliği elde etmiştir. Çeliğin içine %10-30 oranında krom katıldığında çelik artık paslanmaz. BREARLEY bu buluşunu başlarda sanayicilere kabul ettirmekte zorlanmış olsa da , paslanmaz çelik bugün ekipman yapımında kullanılan en önemli metallerden birisi olmuştur.

Damarlarımızın Uzunluğu Ne Kadardır?

Eşsiz bir makina gibi çalışan insan vücudunda dolaşım sistemini oluşturan damarların kanı tüm vücuda taşımak gibi önemli görevleri vardır.

İnsaın damarları uc uca eklendiğinde 160.000 km gibi şaşırtıcı bir uzunluk orataya çıkar , daha şaşırtıcı olanı ise kanın bu uzunlukta olan tüm damarları dolaşmasının sadece birkaç dakika sürmesidir.

damarr kalp damar uzunlugu

İnsan Yüzerkende Terler Mi?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Ter bezi olan tüm canlılar vücut ısılarının çok yükselmesini önlemek , belirli bir düzeyde tutmak için terler.

Terleme havanın çok sıcak olduğu ortamlarda , vücut ısısı artınca görülür.
Ayrıca ortam sıcak olmasa da spor yaparken , koştururken , heyecanlandığımızda veya hızlı yürüdüğümüzde vücut ısımız arttığı için terleriz.
Çok hareket ettiğmizde kaslarımızda meydana gelen tepkimeler vücut sıcaklığımızı yükseltir. Terleme ile vücuttan su buharlaştırılarak vücut ısısı düşürülmeye çalışılır.
Yüzerken de çok fazla kasımız çalıştığı için bu vücut ısımızı arttır.

Fakat terleyip terlemeyeceğimiz yüzdüğümüz suyun sıcaklığına da bağlıdır , eğer su vücudumuzu serinletecek kadar soğuksa terlemeyiz ancak çok sıcak bir günde soğuk olmayan bir suda uzun süre yüzersek su hareketimizden ötürü yükselen vücut ısımızı düşürmeye yetmez ve terleriz fakat suda olduğumuz için bunu fark etmeyebiliriz.
[ads1]
adammaa2 yüzenanaa

Evren Kaç yaşında?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Bu en merak edilen konulardan birisidir.

Bilim adamları bunu hesaplamak için büyük patlamadan yaklaşık 300.000 yıl sonra soğumanın başlamasıyla ortaya çıkan fosil ışınları incelemişlerdir.

Yapılan hesaplamalar sonunda evrenin yaşı 13.7 milyar yıl olarak hesaplanmıştır.

[ads1]
evren kainattt

İnsan Uykusuzluğa Kaç Saat Dayanabilir?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Randy Gardner adlı bir lise öğrencisi 1965 yılında 264 saat ki bu da yaklaşık 11 gün eder uyanık kalarak uykusuzluk rekorunu kırmıştır.

Bu konuda yapılan deneylerde insanların 8 ila 10 güne kadar uynaık kaldığı bu insanlarda tıbbı , fiziksel yada psikolojik sorunların görülmediği gözlemlenmiştir.
Bununla beraber uykusuz geçen bu süreçte algıda zayıflık , motivasyon yada konsantrasyon düşüklüğü gibi zihinsel aktivitelerinde düşüş görülmüştür.
Bunlarda birkaç günlük düzenli uykudan sonra düzelmiştir.

[ads2]
Uyku laboratuvarlarında sıçanlarda yapılan deneylerde ise 2 hafta boyunca uyutulmayan sıçanların öldüğü gözlemlenmiştir.

Morvon sendromu gibi nadir görülen bazı hastalıklarda ise hastaların günlerce uyumadığı görülmüştür.

uykszluk uykuskntı

Kim Daha Zeki? Kadınlar mı , Yoksa Erkekler mi…

www.ilgincseyler.net[ads2]

Erkekler de kadınlar da kendi cinslerinin daha akıllı olduğunu sanarlar , fakat kadınlar erkeklerden yada erkekler kadınlardan daha akıllı değildir.

Zeka cinse göre değil bireye göre farklılık gösterir. Bazı insanların analitik zekası fazla iken , bazı insanların duygusal zekası , bazılarının ise görsel zekası diğerlerinden daha fazladır.

[ads1]
Genel olarak kadınların duygusal zekası erkeklerinkine göre fazla , erkeklerin de analitik zekası kadınlara göre fazladır ama bu sadece bir genellemedir.
erkek mi kadın mı ze

Rüyalar Kaydedilebilir Mi?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Hepimiz rüya görürüz , bazılarını hiç hatırlamazken bazılarını da sanki bir film izlemiş gibi en ince ayrıntısına kadar hatırlarız.

Hatta gördüğümüz rüyaları yorumlayıp , gelecek habercisi olarak görürüz. Peki bu kadar çok rüya görürken bu rüyaları kaydetmek mümkünmüdür?

Uyku üzerine yapılan deneylerde deneklerin rüya gördükleri esnada göz hareketleri ve heyecana bağlı olarakta kalp atışlarında değişiklik görünmüştür.
Bir insan uykusunun yaklaşık beşte birini rüya görerek geçirir.

[ads1]
Uykumuzun ilk saati rüyasız ve sakin geçer , sonra yaklaşık 10 – 15 dakikalık bir süre ile rüya görülür , sonra yine derin uykuya geçilir ve bu derin uykuyu yine 10 – 15 dakikalık bir rüya süreci takip eder bu sürec uyanana kadar bu şekilde devam eder.

rüya kayıt

« Older posts

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑