Etiket: ilginç şeyler (Page 1 of 3)

Güneşte Birgün Söner Mi?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Güneş dünyada hayatın devam edebilmesi için gerekli en büyük etmendir. Canlılara ısı ve ışık kaynağı olarak yaşama imkanı verir.
Her cisim gibi güneşin de bir ömrü vardır ve birgün yok olacaktır.

Peki güneşin ömrü ne kadardır. Bilim adamları güneşin sarı yıldız sınıfından olduğunu ve bu yıldızların ömrünün ortalama 10 milyar yıl olduğunu belirtiyorlar.
Güneşin yaşının şuanda yaklaşık 4,5 milyar yıl olduğu düşünüldüğünde , güneşin yaklaşık 5,5 milyar yıl daha var olması beklenmektedir.

[ads1]
güneşş güneşşş2

Evren Kaç yaşında?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Bu en merak edilen konulardan birisidir.

Bilim adamları bunu hesaplamak için büyük patlamadan yaklaşık 300.000 yıl sonra soğumanın başlamasıyla ortaya çıkan fosil ışınları incelemişlerdir.

Yapılan hesaplamalar sonunda evrenin yaşı 13.7 milyar yıl olarak hesaplanmıştır.

[ads1]
evren kainattt

İnsan Uykusuzluğa Kaç Saat Dayanabilir?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Randy Gardner adlı bir lise öğrencisi 1965 yılında 264 saat ki bu da yaklaşık 11 gün eder uyanık kalarak uykusuzluk rekorunu kırmıştır.

Bu konuda yapılan deneylerde insanların 8 ila 10 güne kadar uynaık kaldığı bu insanlarda tıbbı , fiziksel yada psikolojik sorunların görülmediği gözlemlenmiştir.
Bununla beraber uykusuz geçen bu süreçte algıda zayıflık , motivasyon yada konsantrasyon düşüklüğü gibi zihinsel aktivitelerinde düşüş görülmüştür.
Bunlarda birkaç günlük düzenli uykudan sonra düzelmiştir.

[ads2]
Uyku laboratuvarlarında sıçanlarda yapılan deneylerde ise 2 hafta boyunca uyutulmayan sıçanların öldüğü gözlemlenmiştir.

Morvon sendromu gibi nadir görülen bazı hastalıklarda ise hastaların günlerce uyumadığı görülmüştür.

uykszluk uykuskntı

Kim Daha Zeki? Kadınlar mı , Yoksa Erkekler mi…

www.ilgincseyler.net[ads2]

Erkekler de kadınlar da kendi cinslerinin daha akıllı olduğunu sanarlar , fakat kadınlar erkeklerden yada erkekler kadınlardan daha akıllı değildir.

Zeka cinse göre değil bireye göre farklılık gösterir. Bazı insanların analitik zekası fazla iken , bazı insanların duygusal zekası , bazılarının ise görsel zekası diğerlerinden daha fazladır.

[ads1]
Genel olarak kadınların duygusal zekası erkeklerinkine göre fazla , erkeklerin de analitik zekası kadınlara göre fazladır ama bu sadece bir genellemedir.
erkek mi kadın mı ze

Rüyalar Kaydedilebilir Mi?

www.ilgincseyler.net[ads2]

Hepimiz rüya görürüz , bazılarını hiç hatırlamazken bazılarını da sanki bir film izlemiş gibi en ince ayrıntısına kadar hatırlarız.

Hatta gördüğümüz rüyaları yorumlayıp , gelecek habercisi olarak görürüz. Peki bu kadar çok rüya görürken bu rüyaları kaydetmek mümkünmüdür?

Uyku üzerine yapılan deneylerde deneklerin rüya gördükleri esnada göz hareketleri ve heyecana bağlı olarakta kalp atışlarında değişiklik görünmüştür.
Bir insan uykusunun yaklaşık beşte birini rüya görerek geçirir.

[ads1]
Uykumuzun ilk saati rüyasız ve sakin geçer , sonra yaklaşık 10 – 15 dakikalık bir süre ile rüya görülür , sonra yine derin uykuya geçilir ve bu derin uykuyu yine 10 – 15 dakikalık bir rüya süreci takip eder bu sürec uyanana kadar bu şekilde devam eder.

rüya kayıt

Sanatçı Gökhan Güney’in Oğlu Selim Güney Hayatını Kaybetti…

www.ilgincseyler.net[ads2]

Şarkıcı ve sinema oyuncusu Gökhan Güney, oğlu Selim Güney’i kaybetti.

Bir süredir mide kanseri nedeniyle tedavi gördüğü öğrenilen Selim Güney (40) , Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatıyordu.

[ads1]
Selim Güney’in cenazesi, Hatay ın Reyhanlı ilçesinde 10 Temmuz Perşembe günü öğleyin kılınacak namazın ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek.

gökhanguney

Arananlar:
« Older posts

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑