EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

göz             renkler

Bu sorunun cevabını verebilmek için önce görme olayının nasıl gerçekleştiğine bakmamız gerekir. Renkler gözde ışığa duyarlı olan retina adı verilen bölümde tanımlanır. Retina iki tip hücreden oluşur. Çomakçı hücreler rhodopsin adı verilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz görüşten sorumludur. Koni hücreler ise iyodopsin denilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz dışındaki renklerden sorumludur. Her iki renk pigmentleride (iyodopsin ve rhodopsin) opsin ve retinalin farklı şekillerde birleşmesinden oluşur.
Omurgalılarda iki retinal bunun yanında birçok opsin bulunduğu bilinmektedir. Renklerin algılanmasında bunların oluşturduğu kombinasyonlar etkilidir. Dolayısıyla hepimizin farklı kombinasyonlar oluşturduğumuz düşünülmektedir. Bu da biizm renkleri farklı tonlarda görme ihtimalimizin olduğu anlamına gelir.

retina , göz         retina

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarlarla Kıyaslandığında İnsan Beyni Mi Daha Hızlıdır? Yoksa Bilgisayar Mı? başlıklı makalemizde beyin, bilgisayar ve doğrusal işlemci hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.