EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Yıldız kayması nasıl oluyor?

Yıldız kayması nasıl oluyor?
yildiz

Geceleri gökyüzünü seyrederken, çeşitli renk ve parlaklıktaki yıldızların oluşturduğu muhteşem manzaranın içinden bir yıldızın parlayarak kayıp gittiğini görmüşsünüzdür.

Bu sırada içinizden bir dilek tutmamiz ve bu dileğin gerçekleşmesi için de gördüğünüzden kimseye bahsetmemiz gerektiği öğretilmiştir. Insanlar arasında, bir yıldız kaydığında, dilek dileyenin arzusunu yerine getireceği inanışı vardir.

Halk arasında yıldız kayması diye bilinen bu olayın aslında yıldızlarla ilgisi yoktur. Yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre ötedeki uzak güneşlerdir. Güneş sistemimizin içinde, Gezegenler ve Güneşin çekim kuvvetleri arasında dolanan sayısız göktaşı vardır. Bunlar Dünya’nın yakınından geçerken çekim alanına girerler ve hızla atmosfere dalarlar. Sürtünmeden dolayı ısınırlar, yanarlar ve arkalarında parlak, çizgi gibi bir iz bırakırlar. Düşüşün son anında görülen parlamanin sonunda yok olurlar.

Bir önceki yazımız olan Hindinin İngilizcesi neden "Turkey" dir? başlıklı makalemizde hindi turkey neden, turkey bird ve turkey hindi demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.