EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: güneş

Etiket Arşivi: güneş

Güneşin Etrafındaki Tüm Gezegenler Aynı Yönde Dönerken , Uranüs ve Venüs Neden Onların Aksi Yönde Dönerler?

Güneşin Etrafındaki Tüm Gezegenler Aynı Yönde Dönerken , Uranüs ve Venüs Neden Onların Aksi Yönde Dönerler?

       Güneş sistemi merkezindeki güneşin etrafında belli bir yörüngeyi takip ederek dönen 8 gezegen , 5 cüce gezegen ve bunların uydularından oluşmaktadır. Güneş sistemindeki gezegenler güneşin etrafında sahip oldukları momentum nedeniyle aynı yönde dönerler. Momentum değerleri gezegenlerin hızlarıyla kütlelerinin çarpılmasıyla elde edilir. Sadece iki gezegen diğerlerinin tersi yönde dönmektedir. Ters yönde dönen bu gezegenler Venüs ve Uranüs’tür. Bilimadamlarına ... Devamını Oku »

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

www.ilgincseyler.net      Güneş açık bir günde öğle saatlerinde sarımsı bir renkteyken , akşam batarken yada sabah doğarken kızıl bir renk alır. Bazı günler o kadar parlaktır ki , adeta beyaz renkte görünür. Peki bu kadar ayrı renklerde gördüğümüz güneşin asıl rengi nedir? Güneş gözümüzün algıladığı tüm renklerde ışıma yapar , yani günş ışığının rengi beyazdır. Güneş ışınlarının büyük bir ... Devamını Oku »

Güneş Ömrü Bittiğinde Kara Deliğe Mi Dönüşecek?

Güneş Ömrü Bittiğinde Kara Deliğe Mi Dönüşecek?

www.ilgincseyler.net     Sönen bir  yıldızın kara deliğe düşebilmesi için kütlesinin çok büyük olması gerekmektedir.Öyle ki güneşten en az sekiz kat daha büyük olmalıdır. Bu yüzden güneş ömrünü tamamladığında bir kara deliğe dönüşmez. Güneş ve benzeri büyüklükteki yıldızlar , ömürlerinin sonuna doğru şişer ve kırmızı dev bir yıldız haline gelirler. Birkeç kez şişip büzüştükten sonra ise hidrojenden oluşan dış katmanlarını uzaya ... Devamını Oku »

Güneş Enerjisini Nereden Alır?

Güneş Enerjisini Nereden Alır?

www.ilgincseyler.net         Güneş , yaklaşık 4,5 milyar yıldır her sabah doğup her akşam batmaya , ısı ve ışık kaynağı olmaya devam etmektedir. Peki güneş bu enerjisini nereden almaktadır? Güneş büyük oranda hidrojen den oluşmaktadır.çekirdeğinde meydana gelen termonükleer tepkimeler sayesinde patlamalar olur. Hidrojen atomları basınç ve sıcaklığın etkisiyle tepkimeye girerler ve bu tepkimeden helyum ve enerji ortaya çıkar. Bu enerji güneşin ... Devamını Oku »

Esmerler Sarışınlara Göre Güneşten Daha Az mı Etkilenir?

Esmerler Sarışınlara Göre Güneşten Daha Az mı Etkilenir?

       Tatil yerlerinde esmer tenli insanların ten renginde pek bir değişiklik olmamışken beyaz tenli insanların ciltlerinin kıpkırmızı olduğu güneşten yandığını bariz şekilde görürüz. Güneşin etkisi ten rengine göre değişir mi? Koyu tenli insanlarda derideki renk maddesi olan melanin üst derinin yüzeyine yakın bulunur , melanin güneşten gelen mor ötesi ışınları emer. Böylece derinin daha alt katmanlarını güneş yanıklarından korur. Bu ... Devamını Oku »

Plüton Gezegen Değilmidir?

Plüton Gezegen Değilmidir?

     İlkokuldan beri hepimize güneş sisteminde dünyanın da dahil olduğu dokuz gezegen olduğu ve dokuzuncu gezegenin de Plüton olduğu öğretilmiştir. Oysa 1930 yılında keşfedilen Plüton , Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006 yılında aldığı kararla gezegen sınıfından çıkarılmıştır. Bunun nedeni ise gezegen olma koşullarını taşımamasıdır. Gezegen olmanın koşulları olarak : – Güneş çevresinde yörüngede dolaşmak , – Güneşten başka bir gök ... Devamını Oku »

Güneşte Birgün Söner Mi?

Güneşte Birgün Söner Mi?

www.ilgincseyler.net Güneş dünyada hayatın devam edebilmesi için gerekli en büyük etmendir. Canlılara ısı ve ışık kaynağı olarak yaşama imkanı verir. Her cisim gibi güneşin de bir ömrü vardır ve birgün yok olacaktır. Peki güneşin ömrü ne kadardır. Bilim adamları güneşin sarı yıldız sınıfından olduğunu ve bu yıldızların ömrünün ortalama 10 milyar yıl olduğunu belirtiyorlar. Güneşin yaşının şuanda yaklaşık 4,5 milyar ... Devamını Oku »