Etiket: ay

Uzayda Bayrak Dalgalanır Mı?

bayrak 1      bayrak

Uzayda atmosfer hareketi yani rüzgar olmadığı için bayrak dalgalanmaz. Bu yüzden Neil Amstrong tarafından ya dikilen Amerika birleşik Devletleri bayrağı ince bir metalden yapılmıştı fakat uzayda tıpkı dinya gibi atmosferi olan başka gök cisimleri de vardır. Bu cisimlerde bayrak dalgalanır. Örneğin ; atmosferi dünyamızdan daha seyrek olsa da mars ta bayrak dalgalanır yada hızı saatte 400 – 600 km yi bulan fırtınaların olduğu jüpiter de de bayrak dalgalanır. Tabi tümüyle parçalanmadan önce , kısa bir an için …..

uzay bayrak

Ay Yörüngesinden Çıksa ve Dünyaya Çarpsa Ne Olur?

www.ilgincseyler.net[ads2]

ay ve dünya 1      ay ve dünya

Pek çok bilim kurgu filminde dünyaya meteorların çarptığını , tüm yer kürenin yangın yerine döndüğünü , hayatın bitme noktasına geldğini korkuyla izleriz , peki milyonlarca öteden bir meteor değil de yanıbaşımızdaki ay dünyaya çarpsa ne olur?

Önce çok kısa süreli harika bir mehtap izleriz , ardından ise olacakları tahmin etmek hiçte zor değil , bundan milyonlarca yıl önce 10-20 km çapında meteor düştüğünde bile dinozor neslini yok edecek kadar dünyaya zarar verdiği düşünülecek olursa , dünya da yaşam diye birşeyin kalmayacağı oldukça açıktır. Ayrıca dünyanın bu çarpmanın etkisiyle dönme hızında ve yörüngesinde önemli değişimler olur. Ancak çok yoğun meteor bombardımanlarına maruz kaldığında bile yörüngesinden sapmayan ayın yörüngesinden ayrılıp dünyaya çarpması yok denecek kadar zayıf bir olasılıktır.

[ads1]
ay      dünya ve ay

Plüton Gezegen Değilmidir?

plüton 1      plüton

İlkokuldan beri hepimize güneş sisteminde dünyanın da dahil olduğu dokuz gezegen olduğu ve dokuzuncu gezegenin de Plüton olduğu öğretilmiştir.

Oysa 1930 yılında keşfedilen Plüton , Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006 yılında aldığı kararla gezegen sınıfından çıkarılmıştır. Bunun nedeni ise gezegen olma koşullarını taşımamasıdır.

Gezegen olmanın koşulları olarak :

– Güneş çevresinde yörüngede dolaşmak ,
– Güneşten başka bir gök cisminin uydusu olmamak ,
– Büyük bir kütleye sahip olmak ,
– Yörüngesinin civarını başka gök cisimlerinden temizlemiş olmak vardır.

Plüton güneşin çevresindeki bir turunu 250 yılda tamamladığı ve yörüngesinin civarını iyi temizleyemediği için gezegen sınıfından çıkarılmış , cüce gezegen olarak adlandırılmıştır.

plüton 2

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑