EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Sisli Havada Neden İyi Göremeyiz?

Sisli Havada Neden İyi Göremeyiz?

www.ilgincseyler.net

sisli Sisli hava

Kış aylarında soğuk hava şartlarının yanında en büyük sorunlardan biri de sisdir. Çoğu zaman bastıran sis yüzünden vapur seferlerinin iptal edildiğini, trafiğin yavaşladığını duyarız. Sisli havalarda görüş mesafesi azaldığı için trafik alt üst olur, çoğu zamanda kazalar meydana gelir. Peki ulaşımımızı bu kadar olumsuz etkileyen sisli havalarda görüş mesafemiz neden azalır?

Sis basit tanımla bulutun yeryüzündeki görünüşüdür. Sis, tıpkı bulut gibi boşlukta duran su damlalarından oluşur. Tek farkı bulut gökyüzündeyken sis yerde gerçekleşir. Sis, gece havanın soğumasıyla yada sıcak yeryüzü üzerinden soğuk havanın geçmesiyle oluşabilir.bu şekilde soğuyan hava yoğunlaşır ve su damlaları halini alır. Sisi oluşturan su damlacıkları güneş ışığının bize ulaşmasını engeller. Bu da bizim yeryüzünde görüş mesafemizi azaltır. Bu yüzden deniz ve kara trafiği hatta pilotların iniş pistini görmesini zorlaştırdığı için hava trafiği bile olumsuz etkilenir.

sisli hava 1 sis

Bir önceki yazımız olan Neden Karanlıktan Korkarız? başlıklı makalemizde karanlık, karanlık bulut ve karanlık filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.