EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Parmaklarımızı niçin çıtlatırız?

Parmaklarımızı niçin çıtlatırız?


parmak2

Bazı insanlar parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar.

Kolaylıkla çıtlattığımız yerler genellikle vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu eklem yerlerinde, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde ise bir sıvı vardır. Bu sıvı, kemiklerin hareketleri sırasında yağlamaya sebep olur. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları vardir.

parmak_citlatmak

Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilip, eklem yerlerimiz düzleşince kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. Kulağımıza gelen sesler iste bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.

Aynı eklem yerini arka arkaya çıtlatamazsınız. Gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Bu yuzden bir süre beklemeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hindinin İngilizcesi neden "Turkey" dir? başlıklı makalemizde hindi turkey neden, turkey bird ve turkey hindi demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.