EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: göz

Etiket Arşivi: göz

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

İnsanların görününsel farklılığı renklerinden de kaynaklanmaktadır. Saçlarının tenlerinin gözlerinin rengi her bir bireyi diğerinde farklı kılar. İnsanların göz rengi kahverengi mavi yeşil ela ve bunların açıklı koyulu tonlarından oluşur. Doğada bir sürü renk varken göz rengimizin bunlarla sınırlı kalmasının nedeni , bizim genlerimiz de sadece bu renklerin ve tonlarının tanımlı olmasıdır. Devamını Oku »

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

             Bu sorunun cevabını verebilmek için önce görme olayının nasıl gerçekleştiğine bakmamız gerekir. Renkler gözde ışığa duyarlı olan retina adı verilen bölümde tanımlanır. Retina iki tip hücreden oluşur. Çomakçı hücreler rhodopsin adı verilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz görüşten sorumludur. Koni hücreler ise iyodopsin denilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz dışındaki renklerden sorumludur. Her iki renk pigmentleride (iyodopsin ve rhodopsin) ... Devamını Oku »

Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşı Neden Oluşur?

Hepimiz çeşitli nedenlerden ötürü muhakkak ağlarız. gözyaşımız gözümüzden akıp yanaklarımızdan süzülür. Tadı ise tuzludur. Tuzlu bir suyu andıran gözyaşı neden oluşur. Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır : Dıştaki yağsı tabaka , Su ve Mikroskopik boyuttaki mokus , gözümüzü gün içinde defalarca kırparız , gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız tıpkı arabaların silgeçleri gibi gözümüzü temizler ve ince bir tabaka halinde gözyaşını gözün ... Devamını Oku »

Yılda Kaç Tane Kirpik Dökeriz?

Yılda Kaç Tane Kirpik Dökeriz?

İnsanların tıpkı saçları gibi kirpikleri de dökülür , tabi bu dökülme saçlarımızdaki kadar çok değildir. gözlerimizi ovaladığımızda yada kendiliğinden birkaç kirpiğimizin göküldüğünü görürüz. Bu olayın sayısına gelince bazen günde birkaç tane , bazı günlerde hiç dökülmez. Ortalama günde bir iki kirpik döktüğümüüz sayarsak , yılda 700 civarı kirpiğimiz dökülüyor diyebiliriz. Devamını Oku »

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

www.ilgincseyler.net   Hayvanların da insanlar gibi gözleri bozulabilir. Bu birkaç şekilde olur. Göz küresinin bozulmasıyla yada göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle görme yetisi azalır yada kaybolur. Bir diğer şekli ise hayvanlar evcilleştikçe ortaya çıkan görüş zayıflığıdır. Örneğin ; Doğada avcı olarak yaşayan kediler uzağı çok net , belli bir mesafeden yakını ise çok net göremezler. Avlanabilmeleri görüş kabiliyetlerine bağlıdır. Zamanla evcilleşen ... Devamını Oku »