Etiket: göz

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

göz

İnsanların görününsel farklılığı renklerinden de kaynaklanmaktadır. Saçlarının tenlerinin gözlerinin rengi her bir bireyi diğerinde farklı kılar. İnsanların göz rengi kahverengi mavi yeşil ela ve bunların açıklı koyulu tonlarından oluşur. Doğada bir sürü renk varken göz rengimizin bunlarla sınırlı kalmasının nedeni , bizim genlerimiz de sadece bu renklerin ve tonlarının tanımlı olmasıdır.

kirpik 1

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

göz             renkler

Bu sorunun cevabını verebilmek için önce görme olayının nasıl gerçekleştiğine bakmamız gerekir. Renkler gözde ışığa duyarlı olan retina adı verilen bölümde tanımlanır. Retina iki tip hücreden oluşur. Çomakçı hücreler rhodopsin adı verilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz görüşten sorumludur. Koni hücreler ise iyodopsin denilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz dışındaki renklerden sorumludur. Her iki renk pigmentleride (iyodopsin ve rhodopsin) opsin ve retinalin farklı şekillerde birleşmesinden oluşur.
Omurgalılarda iki retinal bunun yanında birçok opsin bulunduğu bilinmektedir. Renklerin algılanmasında bunların oluşturduğu kombinasyonlar etkilidir. Dolayısıyla hepimizin farklı kombinasyonlar oluşturduğumuz düşünülmektedir. Bu da biizm renkleri farklı tonlarda görme ihtimalimizin olduğu anlamına gelir.

retina , göz         retina

Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşıı

Hepimiz çeşitli nedenlerden ötürü muhakkak ağlarız. gözyaşımız gözümüzden akıp yanaklarımızdan süzülür. Tadı ise tuzludur. Tuzlu bir suyu andıran gözyaşı neden oluşur.

Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır : Dıştaki yağsı tabaka , Su ve Mikroskopik boyuttaki mokus , gözümüzü gün içinde defalarca kırparız , gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız tıpkı arabaların silgeçleri gibi gözümüzü temizler ve ince bir tabaka halinde gözyaşını gözün üzerine sürer. Göz kırpma hareketi gözün üzerindeki gözyaşını göz kapaklarının kenarında bulunan kanallara girmeye zorlar , gözyaşı bu kanalcıklardan burna açılan kanalallara verilir bu gözyaşının görevi gözümüzü mikroplara karşı korumak ve yabancı cisimleri uzaklaştırmaktır.

Ağladığımızda ise gözyaşımız göz kapaklarımızdaki bu kanalların taşıyabileceğinden çok daha fazla salgılanır ve fazlası gözümüzden akar , burun kanallarına da gözyaşı gittiğinden ağladığımızda burnumuzun akmasını engelleyemeyiz.

gozyasi-1      gözyaşı

Arananlar:

Yılda Kaç Tane Kirpik Dökeriz?

kirpik 1 kirpik 2

İnsanların tıpkı saçları gibi kirpikleri de dökülür , tabi bu dökülme saçlarımızdaki kadar çok değildir. gözlerimizi ovaladığımızda yada kendiliğinden birkaç kirpiğimizin göküldüğünü görürüz.

Bu olayın sayısına gelince bazen günde birkaç tane , bazı günlerde hiç dökülmez. Ortalama günde bir iki kirpik döktüğümüüz sayarsak , yılda 700 civarı kirpiğimiz dökülüyor diyebiliriz.

kirpik

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

www.ilgincseyler.net[ads2]

şahin 4 şahin

şahin 1 şahin 2

 

Hayvanların da insanlar gibi gözleri bozulabilir. Bu birkaç şekilde olur. Göz küresinin bozulmasıyla yada göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle görme yetisi azalır yada kaybolur.
Bir diğer şekli ise hayvanlar evcilleştikçe ortaya çıkan görüş zayıflığıdır.

[ads1]
Örneğin ; Doğada avcı olarak yaşayan kediler uzağı çok net , belli bir mesafeden yakını ise çok net göremezler. Avlanabilmeleri görüş kabiliyetlerine bağlıdır. Zamanla evcilleşen ve yaşamak için avlanması gerekmeyen kediler bu görüş özelliklerini kaybetmişlerdir. Bunun dışında sonradan oluşan göz bozuklukları hayvanlar için bir dezavantajdır. Avlanmasını zorlaştırırken Av olmasını kolaylaştırır , bu da onların hayatta kalmasını zorlaştırır.

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑