EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Neden Bol Bol Su İçmeliyiz?

Neden Bol Bol Su İçmeliyiz?

su       damla su

Su canlılar için vazgeçilmezdir. Bütün canlıların yapılarının büyük çoğunluğu sudan oluşur. İnsan vücudunun da yaklaşık 2/3 ü sudur. Bu oran yaşa ve cinsiyete göre değişir. Yeni doğan bir bebeğin vücudunun %75 i su iken yaşlandıkça bu oran düşmeye başlar.İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken susuzluğa sadece birkaç gün dayanabilir.

Su organizmada yaşamsal faaliyetlerin devamı için gereklidir. Besinlerin sindiriminde, vücut atıklarının taşınıp atılmasında, kanın işleyişinde, vücut ısısının ayarlanmasında, cildin nemlendirilmesinde görev alır.

Günde ortalama 1,5 lt suyu terleme yada boşaltımla kaybederiz. Bunu dengelemek için 2-2,5 lt su içmemiz gerekir. Bu miktar önemlidir. Çünkü nasıl suyun az içilmesi vücuda zararlıysa fazla içilmesininde zararları vardır. Gerektiği kadar su içmememiz cildimizin kurumasına, erken yaşlanmaya, saç ve ciltte matlaşmaya, boşaltım sisteminde sıkıntılara, kabızlığa, halsizliğe,kilo alımına neden olur. Fazla içilmesi ise böbrekleri yorar ve böbrek hastalıklarına neden olur. Bu yüzden su içerken denge sağlanmalıdır. Gün içinde içtiğimiz çay, kahve, kola gibi içecekler sıvı olsalar bile suyun yerini tutmazlar. Tam tersine bu içecekler kafein çerdikleri için vücuttan daha çok su atılmasını sağlarlar. Bebeklere su verilmez dense de onlara da yetişkinler kadar olmasa da su vermek gerekir. Çünkü süt yada mamalarda sıvı olsada bebeğin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayamazlar.

Vücudumuzun düzenli çalışabilmesi yani hayatımızın devamı için gerekli olan en doğal sıvı su insanın bu özelliklerinden ötürü insanın en temel besinidir.

çeşme su    bardakta su

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*