EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Denizyıldızının Kesilen Kolundan Yeni Denizyıldızı Oluşur Mu?

Denizyıldızının Kesilen Kolundan Yeni Denizyıldızı Oluşur Mu?

www.ilgincseyler.net

deniz yıldızı        kertenkele

Omurgasız canlılardan olan denizyıldızının kesilen kolundan yeni bir denizyıldızı oluşabilir. Buna rejenerasyon denir. Rejenerasyon sadece deniz yıldızlarında görülen bir olay değildir. Doğa da diğer örneklerine de rastlanır.
yenilenme olarakta bilinen rejenerasyon iki çeşittir. İlki fizyolojik rejenerasyondur. Fizyolojik yenilenme yaşam süresi boyunca sürekli ve devamlı meydana gelen bir yenilenmedir.  Kan ve deri hücrelerinin yenilenmesi , kıl ve saçların dökülüp yerine yenilerinin çıkması , kaşların tüy değiştirmesi , geyiklerin boynuzlarını değiştirmesi , fizyolojik yenilenmeye örnek olabilir.
İkincisi ise onarımsal rejenerasyondur. Onarımsal yenilenme denizyıldızlarında görüldüğü gibi vücudun eksik kısımlarının tamamlanmasıdır. denizyıldızlarının vücudunda ortadisk denilen bir bölüm varsa eğer kesilen parça kendini tamamlayarak yeni bir denizyıldızı oluşur. Eğer ki kesilen kolda ortadisk yoksa kalan gövde kesilen parçanın yerini doldurarak kendinin tamamlar , aynı zamanda solucanlar da ortadan ikiye kesildiklerinde başın olduğu kısım kendini tamamlar. Ve yine aynı şekilde kertenkelenin de kopan kuyruğunu tamamlaması da onarımsal yenilenmeye iyi bir örnektir.

Canlılar basitten gelişmişe göre sıralandığında rejenerasyon (yenilenme) yeteneklerinde azalma görülür. Örneğin : Memelilerde rejenerasyon sadece yarasalarda iyileştirme olarak görülürken , denizyıldızı gibi basit omurgalılarda tüm vücut yenilenebilmektedir.

rejenerasyon       solucan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*