Etiket: örümcek ağı

Örümcekler Suda Ağ Örebilirler Mi?

örümcek       su örümceği

Suda yaşayan örümcek türleri suyun içinde de ağ örebilirler. Bu su örümcekleri ağlarını göl yada nehir sularındaki bitkilerin etrafına örerler. Bu ağlar basitçe torba şeklindedirler.
Su örümceği suyun yüzeyine çıkarak hava kabarcıkları toplar , bu hava kabarcıklarını torba şeklindeki ağının içinde biriktirir. Ağdaki torbada biriken hava kabarcıkları birleşerek büyük bir hava kabarcığı oluşturur , bu büyük hava kabarcığı örümceklere içine girebilecekleri konforlu bir oda görevi görür.

su örümcek

Örümcek Ağı Dünyanın En Sağlam Maddesimidir?

örümcek ağı orumcek ag
orumcek agi

Temizlik yaparken ev kadınlarını en sinir eden şeylerden birisi de kuytu köşelerde gördükleri örümcek ağıdır. Çok basit bir şekilde bu ağlardan kurtulmak mümkündür.
İncelendiğinde bir sanat eseri gibi işlenmiş bu ağların çok sağlam hatta dünyanın en sağlam maddesi olduğu söylenir , peki bu doğrumudur?

Örümcekelerin vücutlarının sonunda biri altta biri üstte olmak üzere 3 çift örgü memesi vardır , bunların içinde çok sayıda kılcal tüp bulunur , bu tüpler iç kısımdaki ipek bezleri ile bağlantılıdır.
Salgılanan ipek bu tüpler aracılığı ile dışarı verilir , bu ipek ağ örmede , yuva yapmada , yumurtaların korunduğu koza yapımında ve daha pek çok alanda kullanılır.

Salgılanan bu ipek suda çözülen fibroz protein yapısındadır , sıvı olarak salgılanır fakat hava ile temas ettiği anda katılaşarak iplik halini alır. İpek polimer yapıdadır ve uzunluğu 4 katına çıkacak şekilde esnektir. Nepanila cinsi örümceğin ipeği ise bilinen en kuvvetli doğal liftir.

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑