EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Hayvanlar Neden Kuyrukludur?

Hayvanlar Neden Kuyrukludur?

www.ilgincseyler.net

kanguru        köpekbalığı

Hemen hemen her hayvanın kuyruğu vardır. Hayvanların kuyrukları farklılık gösterse de hepsinin işlevsel birer özelliği vardır.
Bazı hayvanlar kuyruklarını destek için kullanırlar. Örneğin ; kanguru ve ağaçkakanlar kuyruklarından destek alırlar. Bu hayvanlar kuyruklarını dinlenirken bir sandalye gibi kullanarak üzerine otururlar. Kangurular sıçrarken yada düşerken kuyruklarıyla denge sağlarlar. Bazı hayvanlar kuyruklarını bir el yada ayak gibi kullanırlar. Mesela maymunlar kuyruklarıyla tıpkı elleriyle tutunuyormuş gibi ağaç dallarına tutunabillirler. Kuyrukları öyle güçlüdür ki , tüm ağırlıklarını çeker.
Deniz hayvanlarında ise kuyruğun işlevi biraz daha farklıdır. Suda hareketlerini sağlamak , sağa sola dönüşlerini yapmak , manevra yapmak gibi işlevler için kullanırlar.
Bazı hayvanlar de kuyruklarını battaniye gibi üzerlerine örterler. Tilkinin soğuk gecelerde tüylü ve büyük kuyruğunu üstüne örtü gibi yapması buna bir örnektir. İnek manda gibi hayvanlar ise , kuyruklarını sinekleri kovmak için kullanırlar. Kuyruğu çok nazik olan kertenkeleler ise panik halindeyken kuyruklarını bırakıp kaçarlar , daha sonra bunun yerine yenisi çıkar.

kertenkele        maymun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*