EN POPÜLER
Anasayfa » Etiket Arşivi: renk

Etiket Arşivi: renk

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

İnsanların Göz Rengi Neden Sadece Kahverengi , Mavi , Yeşil Yada Eladır?

İnsanların görününsel farklılığı renklerinden de kaynaklanmaktadır. Saçlarının tenlerinin gözlerinin rengi her bir bireyi diğerinde farklı kılar. İnsanların göz rengi kahverengi mavi yeşil ela ve bunların açıklı koyulu tonlarından oluşur. Doğada bir sürü renk varken göz rengimizin bunlarla sınırlı kalmasının nedeni , bizim genlerimiz de sadece bu renklerin ve tonlarının tanımlı olmasıdır. Devamını Oku »

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

www.ilgincseyler.net      Güneş açık bir günde öğle saatlerinde sarımsı bir renkteyken , akşam batarken yada sabah doğarken kızıl bir renk alır. Bazı günler o kadar parlaktır ki , adeta beyaz renkte görünür. Peki bu kadar ayrı renklerde gördüğümüz güneşin asıl rengi nedir? Güneş gözümüzün algıladığı tüm renklerde ışıma yapar , yani günş ışığının rengi beyazdır. Güneş ışınlarının büyük bir ... Devamını Oku »

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

Her İnsan Renkleri Aynı Tonda Mı Görür?

             Bu sorunun cevabını verebilmek için önce görme olayının nasıl gerçekleştiğine bakmamız gerekir. Renkler gözde ışığa duyarlı olan retina adı verilen bölümde tanımlanır. Retina iki tip hücreden oluşur. Çomakçı hücreler rhodopsin adı verilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz görüşten sorumludur. Koni hücreler ise iyodopsin denilen hücrelerden oluşur ve siyah beyaz dışındaki renklerden sorumludur. Her iki renk pigmentleride (iyodopsin ve rhodopsin) ... Devamını Oku »