EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Yirmilik dişlerimiz neden var?

Yirmilik dişlerimiz neden var?

yirmilik-disler-kabusunuz-olmasin_1361145786

Insan vücudunda bircok organ farkli gorevleri varmis gibi dizayn edilmisir. Örnek olarak; apandisit vücudumuzda ne ise yaramaktadir ? Bazi bilim adamlari apandisitin tarihin ilk donemlerinde ot yiyerek beslenen eski insanlarin sindirimlerinde yardimci oldugunu dusunmektedirler. Fakat zaman ilerledikce otla beslenmekten vazgeçen insanlarin apandistlerinin köreldigi gorusu yaygindir…

Apandist gibi vücudumuzdaki bazı diger organlar işlevlerini bugunlerde kaybetselerde insanlıgin basladigi tarihlerde önemli gorevleri oldugu varsayilmaktadir.

Aslinda bütün dişler zaten aynı anda çıkmazlar. Öncelikle süt dişler denen disler çıkar. Sonra onlar dökülür ve ön dişler ile köpek dişleri çıkar. Bu dislerden sonra ise azı dişleri cikar. Yirmilik disler ya da yaş dişleri ise en son cikarlar. Bütün bu olaylar sirasinda insanin çene kemiği surekli gelişmektedir, ve ancak 20 yaşını geçtigi zaman yirmilik dişler cenede yer açılır. Yirmilik dislerin gec cikmasinin sebebi budur.

Fakat gunumuz ilerledikce insanin çene kemiğinde yirmi yaş dişlerine dahada az yer kalmaktadir. Bu sebeple bazı insanlarda yirmilik dişler hiç çıkmamaktadir ve damaklarin icerisinde gömülü olarak kalmaktadir. Bazen ise cene kemigine tam olarak yer bulamayip çürümekte veya iltihaplanmaktadir. Bu nedenlerden dolayi diş dokorlari genelde yirmilik disleri çekip alma yoluna gitmekdedirler.

Gelelim esas konumuza; yabancı ulkelerde “akıl dişi” olarak isimlendirilen yirmilik dişler aslına bakildiginda çiğneme islemindede cok bir faydasi olmayan ve gunumuz insanina gecmiste yemek pişirmeyi daha keşfetmemis olan atalarınin mirasıdır…

Atalarimiz ciğ olan yiyecekleri daha guclu bir çene ve dişler ile yemege ihtiyaç duyuyorlardi…
gomulu-dis-ne-demek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*