Etiket: icat

Bilgisayar Klavyelerindeki Harfler Neden Alfabedeki Sıraya Göre Dizilmez?

Q 1         Q klavye

Bilgisayar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. İş ve eğitim hayatında kişisel kullanım için gerekliliği oldukça fazladır. Bu kadar çok hayatımızda olan bilgisayarın klavyesinin üzerindeki harflerin dizimi alfabeye göre değildir ve bu da bize yazımda zorluklar çıkarmaktadır. Sanki rastgele yerleştirilmiş gibi duran bu harflerin sıralanması neye göre yapılmıştır?

Tüm dünyada bilgisayarlarda kullanılan Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi aslında daktilonun icat edilmesiyle oluşturulmuştur. Günümüze kadar da hiç değişmeden gelmiştir. Daktilonun mucidi Christopher Latham Sholes ilk yaptığı daktilo örneklerinde bir problemle karşılaşmıştır. İcat etiği makinada harfleri kağıda basan harf kolları tek bir kutudan çıkmakta iki kol birden kağıda basmak için kutudan çoktığında ise sıkışmaya neden olmaktaydı. Christopher Latham Sholes bu sorunu en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşacağı yerlere koyarak çözmüştür. Böylece bu harflerin yazımı zaman alacağında kutuda sıkışmaların önüne geçilmiştir. Q klavye denilen bu harf dizini daktilonon üretimine başlayan E.Remington&Sons firması tarafından da değiştirilmemiş böylelikle Q klavye hayatımızda yer etmiştir.

Klavye konusunda başka alternatiflerde düşünülmüştür. Örneğin türkçe için kullanılan F klavye yada bazı ülkelerin kullandığı A klavye gibi. Bunlar ülkelerin dillerine göre sık kullanılan harfler göz önüne alınarak yapılmıştır. Ama yine de dünyada en çok kullanılan en popüler Q klavye olmaktadır.

klavye       Q

Arananlar:

20.Yüzyılda Kayda Geçen İlk Önemli İcat Nedir?

20.yy ilk yıllarından itibaren bir sürü teknolojik yeniliğin yaşandığı bir asır olmuştur. Günlük hayatımıza giren , hayatımızı kolaylaştıran buluşlar ardı ardına yapılmışlardır.
Televizyon , Radyo , Bilgisayar , Cep Telefonları , Süper Hızlı Jetler , Vss …

Bu buluşların en önemlisinin hengisi olduğu tartışılır olsa da , hangisinin ilk olduğu kesindir.

1900 yılında Kont Ferdinand Von Zeppelin kendi ismini verdiği Zeplin i icat etmiştir.

ceppptell tvvv zeppelin

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑