Etiket: kedi

Kediler Hangi Özelliklerine Göre Büyük Kedi ve Küçük Kedi Olarak Sınıflandırılırlar?

aslan        puma

Hayvanlarla ilgili belgesellerde sıklıkla aslanlardan bahsederken büyük kediler dendiğini duymuşsunuzdur. Evimizdeki evcil kedimiz ise küçük kedidir. Peki bu ayrım aslında neye göre yapılmaktadır?

İlk başta büyük kedi ve küçük kedi ayrımlarının kedilerin boyutlarıyla alaklı olduğu düşünülse de bu görüş kesinlikle yanlıştır. Örneğin ; en hızlı hayvanlardan olan çıta cüsse olarak iri olmasına karşılık küçük kedidir. Aslanlar , leoparlar , jaguarlar ve kaplanlar dışındaki bütün kediler küçük kediler olarak geçer.Küçük kediler ve büyük kediler ayrımındaki en önemli fark büyük kedilerin kükremesi , küçük kedilerin miyavlamasıdır. Büyük kediler miyavlayamazken , küçük kediler de kükreyemez. Bunun sebebi bu iki grubun gırtlak yapılarındaki farklılıktır. Ayrıca parlak ışıkta büyük kedilerin gözbebekleri dairesel açıklıklar oluştururken , küçük kedilerinki dikey bir çizgiye dönüşür. Küçük kediler yemeklerini yerken çömelirler , büyük kediler ise yemeklerini uzanarak yerler. Küçük kedilerin en büyüğü kuyruğuyla bir uzunluğu 274 cm ye kadar varan puma dır.

çıta      kedi

Arananlar:

Gözleri Çok İyi Gören Şahinlerin de Gözleri Bozulur Mu?

www.ilgincseyler.net[ads2]

şahin 4 şahin

şahin 1 şahin 2

 

Hayvanların da insanlar gibi gözleri bozulabilir. Bu birkaç şekilde olur. Göz küresinin bozulmasıyla yada göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle görme yetisi azalır yada kaybolur.
Bir diğer şekli ise hayvanlar evcilleştikçe ortaya çıkan görüş zayıflığıdır.

[ads1]
Örneğin ; Doğada avcı olarak yaşayan kediler uzağı çok net , belli bir mesafeden yakını ise çok net göremezler. Avlanabilmeleri görüş kabiliyetlerine bağlıdır. Zamanla evcilleşen ve yaşamak için avlanması gerekmeyen kediler bu görüş özelliklerini kaybetmişlerdir. Bunun dışında sonradan oluşan göz bozuklukları hayvanlar için bir dezavantajdır. Avlanmasını zorlaştırırken Av olmasını kolaylaştırır , bu da onların hayatta kalmasını zorlaştırır.

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑