Etiket: elektrik

Mumun Yanması İçin Hava Gerekliyken Neden Üflediğimizde Söner?

mumlar       mum 1

Elektrik kesildiğinde hemen bir mum yakarız. Mum ışığı karanlıkta kalmaktan kurtarız bizi. Elektrikler gelince mumu söndürürürz. Bu söndürme işini de genelde üfleyerek yaparız. Normalde ateşin yanması için hava gerekliyken mumun üflendiğinde sönmesi ilginçtir.

Bunun nedeni mumun yanma şeklindedir. Mumun yanması için gerekli olan şeylerin başında tabiki hava gelir. Biz mumu bir kibritle yaktığımızda fitilinin alev alıp yandığını görürüz ama bu sadece göz yanılmasıdır. Aslında mumu yaktığımızda yanan fitilin dibindeki parafinden yüzeye doğru yükselen karbon-hidrojen bileşikleridir. Bu bileşiklerin yanma ve buharlaşma sıcaklıkları çok düşük olduğundan bunlar kendileri yanarken fitili tutuşturamazlar bile. Mum sıcaklığın etkisiyle erirken üstte bir miktar fitilin hep kalması da bu yüzdendir. Mumun yanması için bu hidrokarbon buharının havadaki oksijene ihtiyacı vardır. Muma üflediğimizde de havayla birlikte oksijende üfleriz. Ancak üflediğimiz hava çok hızlı olduğundan fitilin etrafında yanan hidrokarbon bileşiklerini fitilden koparır. Böylece mum sönerken fitilden ayrılan hidrokarbonlar soğumaya başlar. Soğuyup havaya dağılan hidrokarbonlar oldukça ağır kokulu siyah renkli bileşiklere dönüşerek havada uçuşan siyah iplikler gibi görünürler.

mumm         Mum

Elektrik Üreten Balıklar Hangileridir?

elektirli balık       yılan

Elektriğin keşfedilmesi insanlık için çok önemli bir olaydır. Elektriğin keşfiyle birçok elektrikli alette hem günlük hayatımızda evlerimize , hemde makinalaşmayla sanayi üretitimlerine girmiştir. Oysa elektrikli yayın yüzlerce hatta binlerce yıldır elektrik üretmektedir. Elektrikli yayın bir balığın adıdır. Adından da anlaşlabileceği gibi başının iki yanında elektrik akımı üreten iki organından elektrik üretir. Avını bu elektrikle sersemletir yada öldürür ve yer. Kendini korumak için de yine aynı şekilde saldrıganlara elektrikle karşılık verir. Elektrik üretebilen bir diğer deniz canlısı da elektrikli yılandır. Elektrik üreten balıkların en güçlüsü olan yılan balıkları ortalama 200 – 300 wattlık bir akım üretebilirler. Bu da bir atı devirmeye , bir insanı bayıltmaya yeterlidir. Bilinen diğer bir yılan balığı türünün ise 650 watt lık bir elektirk akımı ürettiği ve bunun bilinen en yüksek akım olduğu kaydedilmiştir.

yılan balığı           yılan balık

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑