Etiket: atmosfer

Güneşin Gerçek Rengi Nedir?

www.ilgincseyler.net[ads2]

güneş , beyaz      güneşin renkleri

Güneş açık bir günde öğle saatlerinde sarımsı bir renkteyken , akşam batarken yada sabah doğarken kızıl bir renk alır. Bazı günler o kadar parlaktır ki , adeta beyaz renkte görünür. Peki bu kadar ayrı renklerde gördüğümüz güneşin asıl rengi nedir?

Güneş gözümüzün algıladığı tüm renklerde ışıma yapar , yani günş ışığının rengi beyazdır. Güneş ışınlarının büyük bir kısmı dünyamıız teğet geçerken , bir kısmı atmosfer tarafından emilir. Atmosferden geçerken mavi ışınlar kırıldığı için biz gökyüzünü mavi görürürüz. Güneşi ise beyaz – sarı arası bir renkte görürüz. Güneşin doğarken yada batarken kızıl görünmesinin sebebi ise bu sırada güneş ışınlarının daha uzun yol kat edip , daha çok yansıtılması ve dağıtılmasıdır. Kırmızı dışındaki renkler atmosferde emildiği için batarken güneşi kızıl görürüz.

[ads1]
güneş      güneş2

[ads2]

Uzayda Bayrak Dalgalanır Mı?

bayrak 1      bayrak

Uzayda atmosfer hareketi yani rüzgar olmadığı için bayrak dalgalanmaz. Bu yüzden Neil Amstrong tarafından ya dikilen Amerika birleşik Devletleri bayrağı ince bir metalden yapılmıştı fakat uzayda tıpkı dinya gibi atmosferi olan başka gök cisimleri de vardır. Bu cisimlerde bayrak dalgalanır. Örneğin ; atmosferi dünyamızdan daha seyrek olsa da mars ta bayrak dalgalanır yada hızı saatte 400 – 600 km yi bulan fırtınaların olduğu jüpiter de de bayrak dalgalanır. Tabi tümüyle parçalanmadan önce , kısa bir an için …..

uzay bayrak

© 2021 ilginçŞeyler

Theme by Anders NorenUp ↑